22 listopada 2023

Franciszek krytykuje niemieckich biskupów. Niemcy: Nie komentujemy, ale „będzie dobrze”

Papież Franciszek skrytykował działania Konferencji Episkopatu Niemiec. W liście do czterech katoliczek, które zrezygnowały z udziału w Drodze Synodalnej, przypomniał o błędnym ukierunkowaniu reform, które zamiast na ewangelizacji skupiają się na przebudowie struktur. Zwrócił też uwagę, że Niemcy powołali do istnienia instytucję Wydziału Synodalnego, choć Stolica Apostolska tego zabroniła.

Konferencja Episkopatu Niemiec nie chce komentować sprawy. – List papieża Franciszka jest skierowany do czterech kobiet. Jako że nie jesteśmy odbiorcami tego listu, nie będziemy komentować sprawy – powiedział rzecznik Episkopatu, Matthias Kopp.

Szerzej do kwestii odniósł się Centralny Komitet Niemieckich Katolików, który tworzy zakazany przez Watykan Wydział Synodalny razem z Episkopatem. Według wiceszefa Komitetu Thomasa Södinga nie ma się co dziwić, że papież troszczy się o jedność Kościoła, bo takie jest jego zadanie; nie powinien jednak przejmować się sytuacją w Niemczech – Niemcy są bowiem nastawieni „charytatywnie i synodalnie”. Według Södinga reformy związane z tworzeniem Wydziału Synodalnego zostaną na pewno w Rzymie zaakceptowane, potrzeba tylko pokazać, czemu mają służyć.

Wesprzyj nas już teraz!

Krytyczny list Franciszka jest szeroko komentowany w katolickich mediach na całym świecie; wiele tytułów pisze wprost o nieposłuszeństwie biskupów, którzy kontynuują prace nad Wydziałem Synodalnym pomimo jednoznacznej krytyki z Rzymu.

W Kościele katolickim w Niemczech rozpoczął w połowie listopada działalność Wydział Synodalny – Synodaler Ausschuss. To nowe ciało administracyjne, złożone z biskupów i świeckich. Zgodnie z założeniami ma przygotować powstanie gremium zwanego Radą Synodalną. Rada z kolei ma w przyszłości przejąć część kompetencji Konferencji Episkopatu Niemiec, tak, by odnowić sposób zarządzania Kościołem i zapewnić osobom świeckim większą partycypację we władzy. Papież nie kryje swojej krytyki wobec Komitetu.

W liście do czterech katoliczek Franciszek napisał:

Dziękuję Wam za Wasz przyjacielski list z 6 listopada. Zwracacie się do mnie z wątpliwościami dotyczącymi obecnej rozwoju Kościoła w Niemczech. Ja również martwię się różnymi konkretnymi krokami, za sprawą których rodzi się ryzyko odcięcia się dużej części tego Kościoła lokalnego od wspólnej drogi Kościoła powszechnego.

Zalicza się do tego niewątpliwie również wspomniane przez was ustanowienie Wydziału Synodalnego (niem. Synodaler Ausschuss), który ma przygotować wprowadzenie gremium doradczego i decyzyjnego, które w takiej formie, w jakiej zostąło przedstawione w odpowiednim dokumencie na ten temat, jest niezgodne z sakramentalną strukturą Kościoła katolickiego. Ustanowienie tego gremium zostało zabronione przez Stolicę Apostolską w piśmie z 2023 roku, które ja zaaprobowałem (niem. das ich in spezifischer Form approbiert habe).

Zamiast szukać „zbawienia” w coraz to nowych gremiach i w pewnym sensie autoreferencyjnie wciąż zajmować się tymi samymi tematami, chciałem w moim „Liście do pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech” przypomnieć o konieczności modlitwy, pokuty i adoracji oraz zaprosić do otwarcia się i wyjścia na zewnątrz, „aby spotkać naszych braci i siostry, szczególnie tych, których znaleźć można na progu naszych drzwi do kościoła, na ulicach, we więzieniach, w szpitalach, na placach i w miastach” (nr 8). Jestem przekonany: Bóg pokaże nam drogę, która tam prowadzi.

Dziękuję Wam za Waszą teologiczną i filozoficzną pracę oraz za Wasze świadectwo wiary. Niech Pan Was błogosławi a Najświętsza Panienka Was strzeże. Proszę, módlcie się dalej za mnie oraz za nasz wspólny cel jedności.

List został skierowany do czterech kobiet, które przestały uczestniczyć w Drodze Synodalnej ze względu na jej lewicowe odchylenie. Są to teolog moralna Katharina Westerhorstmann, teolog Marianne Schlosser, filozof religii Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz oraz publicystyka Dorothea Schmidt.

W spotkaniu założycielskim Komitetu wzięła udział większość niemieckich biskupów oraz przedstawiciele świeckiego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. Kilku biskupów odmówiło udziału w pracach Komitetu Synodalnego. Twierdzą, że taki jeżeli komitet ma pracować nad Radą Synodalną, która ma kierować Kościołem w Niemczech, to rzecz jest niezgodna z hierarchiczną strukturą Kościoła i może prowadzić do nieuprawnionego ograniczenia władzy biskupów.

Przeciwko powołaniu Rady Synodalnej, a co za tym idzie przeciwko pracom Komitetu Synodalnego, na początku tego roku wypowiedziała się Stolica Apostolska; stosowne pismo zostało przedstawione przez kardynałów sekretarza stanu Pietro Parolina oraz ówczesnych prefektów Dykasterii Nauki Wiary oraz Dykasterii ds. Biskupów, Luisa Ladarię i Marca Ouelleta.

Pomimo ponawianej krytyki wobec działań biskupów, Stolica Apostolska nie podejmuje żadnych kroków, które mogłyby skutecznie zablokować poczynania Niemców. Większość biskupów i progresywna grupa świeckich robią to, co sami postanowią, nie oglądając się na decyzje i wolę Watykanu.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 793 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram