26 stycznia 2023

Franciszek odcina się od Drogi Synodalnej w Niemczech. Mówi o „ideologii” i „niebezpieczeństwie”

(fot. PAP)

Papież Franciszek skrytykował niemiecką Drogę Synodalną. W rozmowie z The Associated Press stwierdził, że reformistyczny proces w Niemczech „nie jest ani pomocny, ani poważny”. Jego zdaniem to przykład elitaryzmu, który nie uwzględnia głosu zwykłych ludzi. Według Ojca Świętego Droga Synodalna może stać się po prostu ideologią.

Podczas gdy dialog jest dobrą rzeczą, to „niemieckie doświadczenie nie jest pomocne” – stwierdził Franciszek. Według Ojca Świętego proces był jak dotąd kierowany przez „elity”, które nie uwzględniają „całego Ludu Bożego”. Papież podkreślił, że celem reform musi być zawsze jedność.

Jest niebezpieczeństwo, że to przerodzi się w coś bardzo, bardzo ideologicznego. Kiedy ideologia wkracza do procesów w Kościele, Duch Święty wraca do domu, bo ideologia przeważa nad Duchem Świętym – ocenił papież. Ojciec Święty stwierdził ponadto, że Droga Synodalna w Niemczech kontrastuje z ogólnoświatowym procesem synodalnym.

Wesprzyj nas już teraz!

Według Franciszka trzeba „być cierpliwym, prowadzić dialog i towarzyszyć tym ludziom na prawdziwej drodze synodalnej”. Ojciec Święty stwierdził też, że konieczne jest „pomóc tej elitarystycznej drodze tak, by nie skończyła w jakiś sposób źle, ale by została włączona do Kościoła”. – Zawsze trzeba próbować jednoczyć – dodał.

Papież Franciszek przez kilka lat nie wypowiadał się na temat Drogi Synodalnej. W 2019 roku wysłał list do Kościoła w Niemczech, w którym przestrzegł przed traceniem z oczu wymiaru ewangelizacyjnego. Nie odniósł się jednak do konkretnych postulatów Drogi, które były już wówczas znane: kapłaństwo żonatych, kapłaństwo kobiet, odrzucenie moralności seksualnej, akceptacja LGBT, demokratyzacja Kościoła.

Później dopytywany o Drogę Synodalną odsyłał zawsze do tamtego listu, w ogólnej wymowie nieco enigmatycznego. Jego najnowsze słowa są jak dotąd najbardziej wyrazistą krytyką. Padły zresztą zaledwie kilka dni po tym, jak Kuria Rzymska zakazała Niemcom tworzyć nowej struktury władzy kościelnej, tak zwanej Rady Synodalnej.

Źródło: apnews.com

Pach

 

Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 666 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram