Papież Franciszek zapowiedział, że wkrótce mianuje kolejną kobietę na kluczowe stanowisko nadzorujące administrację Państwa Watykańskiego. Jest to następstwem niedawnego mianowania pierwszej w historii kobiety na stanowisko prefekta dykasterii.
Uwagi papieża pojawiły się w wywiadzie z włoskim dziennikarzem Fabio Fazio w popularnym wieczornym programie telewizyjnym Che tempo che fa. Fazio zapytał papieża o niedawną nominację włoskiej siostry Simony Brambilli na stanowisko prefekta watykańskiej dykasterii ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. S. Brambilla do określenia swojej nowej funkcji wykorzystała feminatyw „prefektka”.
„Praca kobiet w kurii jest czymś, co postępowało powoli i zostało dobrze rozeznane” – powiedział papież, zauważając, że w komisji, która weryfikuje i zatwierdza nowych kandydatów do episkopatu, zasiadają już trzy kobiety.
Wesprzyj nas już teraz!
Papież z nazwiska wymienił również włoską siostrę Rafaellę Petrini, która służy jako wicegubernator Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Jak zapowiedział Franciszek, s. Rafaella „zostanie gubernatorem w marcu”.
56-letnia Petrini zastąpi hiszpańskiego kardynała Fernando Vérgeza Alzagę, który w marcu 2025 roku skończy 80 lat. Kieruje on gubernatorstwem od 2021 r. i jest również członkiem papieskiego organu doradczego Rady Kardynałów. Guberatorat zarządza Państwem Watykańskim w imieniu papieża, będąc de facto rządem Watykanu. Jego siedziba mieści się w historycznym Palazzo del Governatorato.
„Kobiety wiedzą, jak robić rzeczy lepiej niż my” – skomentował nominację Franciszek, przypominając swoją rozmowę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą Von der Leyen, która łączy sprawowanie urzędu i macierzyństwo – jest matką siedmiorga dzieci.
Papież Franciszek postawił sobie za cel mianowanie większej liczby kobiet na stanowiska kierownicze w Watykanie, w tym na wpływowe stanowiska decyzyjne w Kurii Rzymskiej. Portal Catholi Herald sugeruje, że prefektem zostanie również włoska siostra i ekonomistka Alessandra Smerilli, sekretarz watykańskiej dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka.
Gdyby tak się stało, zastąpiłaby ona kanadyjskiego jezuitę kardynała Michaela Czernego, bliskiego sojusznika papieża i doradcę w kwestiach migracyjnych.
Jednym z kluczowych zagadnień Synodu o synodalności była rola kobiet w Kościele i kwestia włączenia kobiet w znaczące role przywódcze i decyzyjne. Choć Kościół obecnie uniemożliwia sprawowanie przez kobiety funkcji kapłańskich (w tym diakonatu), nad zwiększeniem roli kobiet w Kościele nieustannie debatuje Rada Kardynałów, wsłuchując się w głos teologów i ekspertów.
Źródło: catholicherald.co.uk
PR