Papież Franciszek odwiedzi w tym roku Belgię i Luksemburg. Podróż może być okazją do spotkania z wieloma hierarchami, którzy wspierają liberalny kurs jego pontyfikatu.
Franciszek poleci do Luksemburga 26 września, skąd jeszcze tego samego dnia uda się do Belgii. W tym kraju zostanie do 29 września. Odwiedzi Brukselę, Leuven oraz Louvain-la-Neuve.
Wizyta w Luksemburgu będzie okazją do spotkania z kardynałem Jean-Claude Hollerichem, relatorem generalnym Synodu o Synodalności, zaufanym człowiekiem Franciszka – i jednym z największych liberałów w Europie. Hollerich popiera zmianę nauczania odnośnie LGBT, opcjonalność celibatu i kapłaństwo kobiet.
Wesprzyj nas już teraz!
W Belgii Franciszek odwiedzi prawdopodobnie jedną z instytucji unijnych, albo wygłosi przynajmniej przemówienie na temat Unii Europejskiej. Spotka się również z belgijskimi biskupami, a ci, podobnie jak Hollerich, należą do liberalnej europejskiej awangardy. To właśnie Belgowie jako pierwsi na świecie w listopadzie 2022 roku wprowadzili liturgiczne błogosławieństwa dla par jednopłciowych. Jeden z belgijskich biskupów, Johan Bonny, jest też zwolennikiem „nowej oceny” niektórych przypadków eutanazji.
Wizyta w Belgii będzie też okazją do upamiętnienia 600. rocznicy założenia Uniwersytetu w Leuven, jednego z bardziej progresywnych ośrodków myśli teologicznej, który odegrał dużą rolę zwłaszcza w wieku XX, przygotowując fundamenty teologii wyzwolenia. W 1968 roku uczelnia została podzielona na dwie osobne instytucji: niderlandzkojęzyczny KU Leuven oraz francuskojęzyczny Université catholique de Louvain.
Podróż odbędzie się na krótko przed rozpoczęciem drugiej i finalnej fazy Synodu o Synodalności. Można się spodziewać, że da siłom progresywnym paliwo, które wykorzystają podczas obrad, starając się tak pokierować procesem, by osiągnąć założone cele.
Pach