Papież Franciszek wziął udział w międzynarodowym spotkaniu modlitewnym dla pokoju, które zorganizowała Wspólnota Sant’Egidio. W specjalnym przesłaniu wideo stwierdził, że w każdej religii jest „boska inspiracja”.
Spotkanie odbywało się w Paryżu; była to jego 38. edycja. Brało w nim udział ponad 150 osób, różnych wyznań. To na przykład anglikański prymas Justin Welby z Canterbury, kierownik wielkiego meczetu w Paryżu Chems-Eddine Hafiz czy główny rabin Francji Haim Korsia. Na spotkaniu był obecny również prezydent Francji Emmanuel Macron.
Papież Franciszek przypomniał, że spotkanie organizowane przez Sant’Egidio odwołuje się do dnia modlitw o pokój w Asyżu z 1986 roku. Stwierdził, że Wspólnota sprawia, iż „duch Asyżu nadal żyje”. „Duch Asyżu jest błogosławieństwem dla naszego świata, wciąż rozrywanego przez liczne wojny i akty przemocy. Duch Asyżu musi powiać jeszcze silniej w żagle dialogu i przyjaźni pomiędzy ludźmi” – podkreślił. Wezwał następnie do tego, by „tworzyć więzy przyjaźni i dać się kierować boską inspiracją obecną w każdej wierze”.
Wesprzyj nas już teraz!
Słowa Franciszka wydają się być oczywistym nawiązaniem do deklaracji Nostra aetate II Soboru Watykańskiego, która mówi o religiach niechrześcijańskich. Deklaracja soborowa wskazywała, że w różnych religiach są zawarte również rzeczy „prawdziwe i święte”, wskazywała jednak, że Kościół jest „obowiązany głosić bez przerwy Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem, w którym ludzie znajdują pełnię życia religijnego i w którym Bóg wszystko ze sobą pojednał”. W wypowiedzi Franciszka tego drugiego, kluczowego wątku nie było.
Wcześniej w tym miesiącu Franciszek już kilka razy wypowiadał się na temat innych religii. Zrobił to najpierw w Dżakarcie 5 września, później w Singapurze 13 września, wreszcie w przesłaniu na kongres młodzieży śródziemnomorskiej w Albanii 15 września. Najgłośniejszym echem odbiły się słowa z Singapuru, bo Franciszek stwierdził tam dosłownie, że „wszystkie religie są drogą do Boga”, co zostało napiętnowane przez wielu biskupów jako zafałszowanie wiary katolickiej.
Źródła: lifesitenews.com, PCh24.pl
Pach