8 grudnia 2015

Franciszek zainaugurował Jubileusz Roku Miłosierdzia. Drzwi Święte otwarte

(fot. IMAGES PRESS/Bonotto Giagnori)

Mszą św. z udziałem 50 tys. wiernych z całego świata na placu św. Piotra i otwarciem Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej Franciszek zainaugurował 8 grudnia Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

 

Nadzwyczajny Rok Święty jest darem łaski

Wesprzyj nas już teraz!

W homilii odwołując się do prostego i bardzo symbolicznego gestu otwarcia Drzwi Świętych Miłosierdzia oraz Słowa Bożego Franciszek podkreślił, ze stawiają one na pierwszy plan „prymat łaski”. Przywołał słowa skierowane przez Anioła Gabriela do Maryi: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski”. „Pełnia łaski może przemienić serce` i czyni je zdolnym do dokonania aktu tak wielkiego, by dokonać zmiany dziejów ludzkości” – zaznaczył papież.

Nawiązując do obchodzonego we wtorekświęta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Franciszek podkreślił, że wyraża ono „wspaniałość miłości Boga”. Przypomniał, że Bóg w Maryi „posuwa się do zapobieżenia grzechowi pierworodnemu, jaki każdy człowiek niesie ze sobą przychodząc na świat”. „To miłość Boga zapobiega, uprzedza i zbawia” – stwierdził papież.

Zaznaczył, że zawsze istnieje pokusa nieposłuszeństwa, która wyraża się w pragnieniu zaplanowania naszego życia niezależnie od woli Boga. „To ta wrogość, która nieustannie zagraża życiu ludzi, aby ich przeciwstawić planowi Boga. Jednak także historia grzechu jest zrozumiała tylko w świetle miłości, która przebacza. Jeśli wszystko trwałoby w grzechu, bylibyśmy w sytuacji najbardziej rozpaczliwej ze wszystkich stworzeń, natomiast obietnica zwycięstwa miłości Chrystusa obejmuje wszystko w miłosierdziu Ojca” – wyjaśniał Franciszek.

„Ten Nadzwyczajny Rok Święty jest także darem łaski” – powiedział papież i dodał: „Wejście przez te Drzwi oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdego”.

Otwarcie Drzwi Świętych

Ceremonia otwarcia Drzwi Świętych miała prostą oprawę. „Bracia i siostry, ożywiani wiarą w Jezusa, naszego Zbawiciela, którą odnowiliśmy podczas celebracji eucharystycznej i strzeżeni przez Niepokalanie Poczętą Maryję Pannę rozpoczynamy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia” – powiedział diakon na początku ceremonii otwarcia Drzwi Świętych.

Franciszek w procesji przy śpiewie hymnu „Misericordias Domini, in aeternum cantabo” udał się do przedsionka bazyliki watykańskiej. Tam przywitał się z Benedyktem XVI. „Boże, który objawiasz swoją wszechmoc przede wszystkim poprzez miłosierdzie i przebaczenie, daj nam przeżyć rok łaski, czas sprzyjający miłowaniu Ciebie i braci, w radości Ewangelii. Nieustannie zsyłaj na nas swego Ducha Świętego, abyśmy niestrudzenie z ufnością kierowali spojrzenie na Tego, którego przebiliśmy, Twego Syna, który stał się człowiekiem, jaśniejące oblicze Twego nieskończonego miłosierdzia, pewne schronienie dla nas wszystkich, grzeszników, potrzebujących przebaczenia i pokoju, prawdy, która wyzwala i zbawia. On jest Bramą, przez którą przychodzimy do Ciebie, niewyczerpalne źródło pocieszenia dla wszystkich, piękno, które nie zna zachodu, radość doskonałą w życiu bez końca. Niech się za nami wstawia Niepokalana Dziewica, pierwszy i wspaniały owoc paschalnego zwycięstwa, jaśniejąca jutrzenka nowych niebios i ziemi nowej, szczęśliwy cel naszej ziemskiej pielgrzymki. Tobie Ojcze Święty, Twemu Synowi, naszemu Odkupicielowi, Duchowi Świętemu, Pocieszycielowi wszelka cześć i chwała na wieki wieków – modlił się Franciszek.

Po słowach modlitwy pchnął dwa skrzydła prowadzących do bazyliki Drzwi Świętych. Papież stanął w progu świątyni i pogrążył się na chwilę w modlitwie.

Niech miłosierdzie przemieni nasze życie

„Niech za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej miłosierdzie zamieszka w naszych sercach i przemieni całe nasze życie” – wezwał Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.

Franciszek, wyjaśniając znaczenie dzisiejszego święta, przypomniał, że Niepokalane Poczęcie oznacza, że Maryja jest „pierwszą zbawioną przez nieskończone miłosierdzie Boga, jako pierwszy owoc zbawienia, którym Bóg chce obdarzyć każdego mężczyznę i kobietę w Chrystusie”. „Z tego powodu Niepokalana stała się wzniosłą ikoną Bożego miłosierdzia, które zwyciężyło nad grzechem. A my, dziś, na początku Jubileuszu Miłosierdzia, chcemy spojrzeć na tę ikonę z ufną miłością i kontemplować ją w całej swej wspaniałości, naśladując Jej wiarę” – mówił papież.

Nazwał Maryję „jutrzenką nowego stworzenia dokonanego przez miłosierdzie Boże”, która jako nie dotknięta grzechem jest „Matką nowej ludzkości”.

Papież zachęcił wszystkich, aby na wzór Maryi poprzez codzienne „tak” potrafili przezwyciężyć egoizm i czynili radośniejszym życie braci i obdarzali ich nadzieją. „Jesteśmy powołani, by na wzór Maryi nieść Chrystusa i być świadkami Jego miłości, spoglądając przede wszystkim na tych, którzy są uprzywilejowanymi w oczach Jezusa” – powiedział Franciszek.

Dalej podkreślił, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia przypomina nam, że w naszym życiu wszystko jest darem, wszystko jest miłosierdziem. „Niech Najświętsza Panna, pierwsza ze zbawionych, wzór Kościoła, Oblubienica święta i nieskalana, umiłowana przez Pana pomoże nam odkrywać coraz bardziej miłosierdzie Boga jako cechę wyróżniającą chrześcijanina. Niech za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej miłosierdzie zamieszka w naszych sercach i przemieni całe nasze życie” – wezwał Franciszek.

Po południu Franciszek udał się na plac Hiszpański, gdzie modlił się u stóp kolumny Niepokalanej Matki Bożej. Franciszek w swojej modlitwie powiedział, że przybył aby oddać Maryi „hołd wiary i miłości Świętego Ludu Bożego”, mieszkającego w Rzymie i diecezji. Zaznaczył, że pod „płaszczem Matki Bożej” jest miejsce dla wszystkich ponieważ jest Ona Matką Miłosierdzia. „Spoglądając na Ciebie, nasza Niepokalana Matko, rozpoznajemy zwycięstwo Bożego miłosierdzia nad grzechem i wszystkimi jego konsekwencjami i rozpala się w nas nadzieja na lepsze życie, wolne od niewoli, uraz i lęków” – wyznał Franciszek

Podkreślił, że macierzyński głos Maryi wzywa wszystkich, aby wyruszyli w drogę „ku tej Bramie, która symbolizuje Chrystusa”. „Mówisz do wszystkich: `chodźcie, przyjdźcie z ufnością: wejdźcie i przyjmijcie dar miłosierdzia, nie lękajcie się, nie wstydźcie się, Ojciec czeka na was z otwartymi ramionami, Aby was obdarzyć swoim przebaczeniem i powitać was w swoim domu. Przyjdźcie wszyscy do źródła pokoju i radości” – modlił się papież.

Na koniec Franciszek podziękował Niepokalanej Matce, że w tej pielgrzymce pojednania sprawia, że „nie idziemy samotnie, ale nam towarzyszy, jest blisko i wspiera nas w każdej trudności”.

8 grudnia 1854 roku bł. Pius IX określił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Trzy lata później, 8 września 1857 roku ten sam papież poświęcił i odsłonił kolumnę ku czci Niepokalanie Poczętej na placu Hiszpańskim w Rzymie. Papież Pius XII jako pierwszy zaczął posyłać kwiaty w uroczystość Niepokalanego Poczęcia pod kolumnę na placu Hiszpańskim św. Jan XXIII w 1958 roku udał się osobiście na plac Hiszpański, składają kosz białych róż pod kolumną Niepokalanie Poczętej na placu Hiszpańskim. Tradycję tę kontynuowali kolejni papieże: bł. Paweł VI, św. Jan Paweł II i Benedykt XVI.

 

KAI

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram