21 lutego 2023

Franciszek zdecydował. Są kolejne ograniczenia w sprawie Mszy trydenckiej

(Zdjęcie ilustracyjne)

Papież Franciszek zaaprobował nowe zarządzenia dotyczące Mszy Wszechczasów. Stolica Apostolska rezerwuje sobie możliwość udzielania dyspens od zakazu celebracji w kościołach parafialnych. Watykan kolejny raz zdecydował się umniejszyć władzę biskupów, którzy wspierali tradycyjną pobożność.

Ojciec Święty, podczas audiencji udzielonej 20 lutego prefektowi Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałowi Arthurowi Roche potwierdził restrykcje zawarte w jego motu proprio Traditionis custodes z 16 lipca 2021 r. dotyczącego sprawowania Mszy św. według mszału św. Jana XXIII z 1962 roku.

Stwierdzono, że zastrzeżone są w sposób szczególny Stolicy Apostolskiej (por. KPK kan. 87 §1): dyspensy dotyczące:

Wesprzyj nas już teraz!

– wykorzystania kościoła parafialnego lub erygowanie parafii personalnej do sprawowania Eucharystii z zastosowaniem Missale Romanum z 1962 r.

– udzielenie zezwolenia kapłanom wyświęconym po publikacji Motu proprio Traditionis custodes na odprawianie przy użyciu Missale Romanum z 1962 roku.

Zgodnie z art. 7 Motu proprio Traditionis custodes, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wykonuje w wyżej wymienionych przypadkach władzę Stolicy Apostolskiej, nadzorując przestrzeganie przepisów.Gdyby biskup diecezjalny udzielił dyspensy w dwóch wyżej wymienionych przypadkach, jest zobowiązany poinformować o tym Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która oceni poszczególne przypadki.

Jak poinformował watykanista Edward Pentin, Dykasteria przypomniała też, że obowiązują normy przedłożone w Responsa ad dubia z grudnia 2021 roku, które stanowią interpretację Traditionis custodes, wprowadzając szereg obostrzeń, których w Traditionis wprost nie wprowadzono.

Decyzja oznacza kolejne ograniczenia możliwości sprawowania Mszy świętej w rycie przedsoborowym. Oba punkty są bardzo istotne, bo dotąd wielu biskupów udzielało dyspens od zakazu sprawowania Najświętszej Ofiary według Mszału z 1962 roku w kościele parafialnym. Teraz może to być znacząco utrudnione. Podobne trudności mogą czekać młodych księży, którzy chcieliby celebrować w dawnym rycie. 

Od kilku miesięcy krążą pogłoski o przygotowaniach do publikacji kolejnego dokumentu wymierzonego w Mszę tzw. trydencką. Pogłoski mówią o dalszych poważnych restrykcjach. Ogłoszone teraz decyzje papieża mogą być przygotowaniem do tego kroku, albo też stanowić jego realizację. 

Franciszek był po publikacji Traditionis custodes ostro krytykowany; sprzeciwił się wprost decyzjom Benedykta XVI likwidując de facto jeden z najważniejszych elementów jego pontyfikatu. Wskutek radykalnych decyzji papieża tysiące katolików na całym świecie straciły możliwość uczestnictwa w liturgii tak, jak uczestniczył w niej Kościół przez całe wieki. 

Choć za pontyfikatu Franciszka wiele mówi się o synodalności oraz decentralizacji, w sprawach liturgii papież działa inaczej: podejmuje autorytarne decyzje oraz wzmacnia kurialny centralizm.

 

Źródła: KAI, PCh24.pl, Twitter

Pach

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram