19 stycznia 2021

Francja: „cierpienie psychospołeczne” umożliwi aborcję do 9 miesiąca ciąży

(fot. Xosé Bouzas / Hans Lucas Agency)

Francuscy deputowani przyjęli poprawkę do procedowanej w Senacie ustawy bioetycznej, wprowadzając dodatkowy powód uprawniający do legalnej aborcji. Jest nim „cierpienie psychospołeczne”, które umożliwiałoby aborcję aż do dziewiątego miesiąca ciąży.

 

Drugie czytanie ustawy bioetycznej rozpoczęło się dziś w specjalnej komisji francuskiego Senatu. Na posiedzeniu plenarnym izby wyższej parlamentu ma ona być omawiana od 2 lutego. Jednak projekt, który trafił pod obrady jest zmieniony w stosunku do tekstu z pierwszego czytania.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pozostało w nim umożliwienie sztucznego zapłodnienia parom złożonym z dwóch kobiet oraz samotnym kobietom. Izba niższa, Zgromadzenie Narodowe, która przyjęła projekt ustawy zanim trafił do Senatu, dopisała zwrot kosztów sztucznego zapłodnienia dla wszystkich z ubezpieczenia społecznego. Jednak Senat w pierwszym czytaniu ograniczył to finansowanie do przypadków bezpłodności. Z pierwotnego projektu w Zgromadzeniu Narodowym usunięto sztuczne zapłodnienie post mortem, z użyciem gamet zmarłego współmałżonka, oraz zgodę na sztuczne zapłodnienie osób transgenderowych.

 

Gdy chodzi o ustalenie rodzicielstwa (filiation) po sztucznym zapłodnieniu, senatorowie w pierwszym czytaniu optowali za prawną adopcją. Jednak deputowani do Zgromadzenia Narodowego w drugim czytaniu usunęli ten zapis i opowiedzieli się za uznaniem za obopólną zgodą (reconnaissance conjointe) u notariusza. Tekst przewiduje również, że w przypadku par złożonych z kobiet, rodzicielstwo w akcie urodzenia dziecka będzie przyznane tej, która je faktycznie urodziła, natomiast druga z nich otrzyma je właśnie poprzez notarialne uznanie za obopólną zgodą.

 

Deputowani do Zgromadzenia Narodowego przegłosowali również zniesienie obowiązku uzyskania zgody przez naukowców zamierzających korzystać w swych badaniach z zarodkowych komórek macierzystych. W kwestii tworzenia embrionów hybrydowych (embryons chimères), niższa izba parlamentu ponownie zgodziła się na wprowadzanie komórek ludzkich do embrionów zwierzęcych w celach badawczych.

 

Gdy chodzi o maksymalny okres „hodowli” zarodków in vitro w celach badawczych, senatorowie rozszerzyli go „w wyjątkowych przypadkach” do 21 dni, w stosunku do 7 dni, obowiązujących obecnie, i 14 dni proponowanych przez Zgromadzenie Narodowe.

 

Przy okazji ustawy bioetycznej deputowani przyjęli również poprawkę wprowadzającą dodatkowy powód uprawniający do legalnej aborcji. Jest nim „cierpienie psychospołeczne”, które umożliwiałoby aborcję aż do dziewiątego miesiąca ciąży.

 

Stowarzyszenie Alliance Vita (Przymierze na rzecz Życia) już w lipcu ub.r. przestrzegło, że takie niemożliwe do zweryfikowania kryterium faktycznie „wysadza ramy prawne” aborcji, umożliwiając jej wykonanie aż do końca ciąży. – Sytuacja kobiet w ciąży stawiających czoła cierpieniu zasługuje na uwagę społeczeństwa. Ale historia pokazuje, że pojęcie cierpienia, trudne do zobiektywizowania, było używane jako kruczek prawny – stwierdzili przedstawiciele stowarzyszenia.

 

KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram