Tuż przed Bożym Narodzeniem, francuskie kościoły stały się celem fali ataków i zniszczeń. Francja to jeden z nielicznych krajów, gdzie dla ochrony Bożego Narodzenia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydaje rozkaz dodatkowej ochrony kościołów, a przy okazji dla pewnej „równowagi”, także synagog. Pomimo tego w grudniu doszło do wielu ataków wandalizmu.
We Francji służby odnotowują serię ataków na kościoły katolickie. Akty wandalizmu są dokonywane regularnie, a ostatni z nich miał miejsce 22 grudnia. Dziwnym trafem święto Bożego Narodzenia wyraźnie pobudza antyklerykałów do atakowania chrześcijaństwa i jego symboli.
22 grudnia celem ataku był kościół Sainte-Anne d’Arvor w Lorient (departament Morbihan). Rozbito tam kilka gipsowych figur i zniszczono szopkę. Świece porozrzucano na ziemi. Skandalicznego czynu dokonano w biały dzień. Ofiarą wandali padły figury Matki Boskiej, św. Joanny d’Arc i św. Tereski od Dzieciątka Jezus.
Wesprzyj nas już teraz!
Dzień wcześniej na ścianach kościoła św. Rocha w Paryżu wymalowano m.in. satanistyczne znaki i dość absurdalne hasła. Na tym samym kościele 13 i 17 grudnia nieznani sprawcy wymalowali również swastyki. Kościół św. Rocha znajduje się na rue du Faubourg Saint-Honoré w samym centrum Paryża.
Z kolei w nocy z soboty 17 grudnia na niedzielę 18 grudnia dwóch studentów wspięło się na dach kościoła Saint-Maclou z XV wieku, znajdującego się w mieście Rouen. Wandale zrzucili z jego wieży świąteczne ozdoby. Media informują, że obaj napastnicy mieli być pijani. Jak podaje „France Bleu”, w tej gminie doszło jednak też do innych zniszczeń kościołów.
Do brutalnych ataków doszło również w innych częściach Francji. Dziennik „La Montagne” donosił, że w kościele w Puy-de-Dôme zaobserwowano ślady podpalenia. Doszło do tego w kościele Saint-Jean d’Ambert. Na liście zniszczeń i profanacji są też m.in. kościół Świętej Trójcy w Bordeaux, czy profanacja Najświętszego Sakramentu z tabernakulum w diecezji nicejskiej.
Kościół francuski powoli przyzwyczaja się do takiej sytuacji i podejmuje zaledwie doraźne środki. Diecezja Lyonu stała się jednak pionierem i postanowiła zainstalować na kościołach wiele urządzeń zabezpieczających. To m.in. skutek tego, że w ubiegłym roku w samej tylko diecezji lyońskiej odnotowano 18 ataków na kościoły.
Bogdan Dobosz
WMa