11 listopada 2014

Kościół we Francji ma obecnie 848 seminarzystów, przygotowujących się do kapłaństwa w 35 placówkach formacyjnych. Pierwszy rok studiów rozpoczęło 136 kleryków. Dane te opublikował dziennik „La Croix” w związku z pielgrzymką seminarzystów do sanktuarium maryjnego w Lourdes, która odbyła się w dniach 8-10 listopada. Dla porównania – w 2001 r. było we Francji 1428 alumnów, a w 2009 r. – 1311.

 

Najwięcej seminarzystów przygotowuje się do kapłaństwa w seminarium Wspólnoty św. Marcina (95), archidiecezji paryskiej (88) i międzydiecezjalnym seminarium św. Cypriana w Tuluzie (39). Ponadto 109 młodych mężczyzn odbywa rok propedeutyczny z rozeznawaniem powołania.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Specyfiką Francji są seminaria międzydiecezjalne – wynika to z bardzo niskiej liczby kandydatów zgłaszających się w poszczególnych diecezjach. Seminaria takie istnieją w: Lille, Issy-le-Moulineaux pod Paryżem, Rennes, Caen, Nantes, Orleanie, Gradignan koło Bordeaux, Aix-en-Provence, Tuluzie, Lyonie i Metzu. Własne seminarium ma zaledwie kilka diecezji: Paryż, Bayonne, Ars i Toulon-Fréjus. Jednocześnie w seminariach francuskich przygotowuje się do kapłaństwa 83 alumnów z diecezji zagranicznych i zgromadzeń zakonnych.

 

Rektor seminarium w Rennes, ks. Jean-Michel Amouriaux zauważa, że zgłaszają się coraz starsi kandydaci. Coraz częściej również nie wywodzą się oni z posoborowych ruchów kościelnych, jak bywało wcześniej – swoje powołanie odkryli w parafii. Zdaniem ks. Oliviera Michaleta, rektora seminarium w Orleanie, wprawdzie kandydaci do kapłaństwa mają za sobą lata pracy zawodowej, niezależności finansowej i życia uczuciowego, to jednocześnie charakteryzuje ich różny stopień dojrzałości. Ponadto przychodzą też z „mglistą wizją posługi księdza diecezjalnego”.

 

Według ostatnich badań, pochodzących z 2008 r., średnia wieku kandydatów do seminarium wynosiła 27 lat. Połowa z nich wcześniej pracowała zawodowo. Jedna czwarta pochodziła z regionu paryskiego. Statystyczny kleryk wywodził się z rodziny mającej czwórkę dzieci, 70 proc. miało rodziców związanych z Kościołem, zaś trzy czwarte z nich samo było zaangażowanych w jego w życie. 60 proc. miało ukończone studia przynajmniej na poziomie licencjatu, zazwyczaj politechniczne.

We Francji jest obecnie około 15 tys. księży, z których dwie trzecie przekroczyło już 65 rok życia. Jeśli spadek liczby kapłanów będzie postępował w dotychczasowym tempie, to w 2025 r. będzie ich już tylko 10 tys., w tym 5 tys. poniżej 75. roku życia.

 

Przeczytaj także: Nowa wiosna Kościoła we Francji. Jedyną nadzieją tradycjonaliści!

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram