We Francji nie ustają ataki na miejsca i przedmioty kultu katolickiego. Po raz kolejny doszło w Bretanii w miasteczku Plouay do zniszczenia figury Matki Bożej z Lourdes. Wandale odcięli głowę z figury. Natomiast w Saint-Symphorien w departamencie Gironde chuligani weszli do kościoła i zniszczyli mszał. Porozrzucali po posadzce jego części. Kilkanaście stron wrzucili do kropielnicy. Poprzewracali także krzesła. Dochodzenie prowadzi żandarmeria z Saint-Symphorien-Villandraut.
Z kolei w nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy podpalili kaplicę Świętego Wincentego a Paulo w Ozanam, dzielnicy Carcassonne, na południu Francji. Czyn ten wywołał oburzenie zarówno władz lokalnych jak i kościelnych. Na miejsce pożaru przybył sub-prefekt Limoux, Sébastian Lanoye i mer Jean-Claude Pérez, który potępił „ten skandaliczny i nie do zaakceptowania czyn, uniemożliwiający ludziom praktykowanie religii”. Sébastian Lanoye wskazał na „oburzenie prefekta w obliczu tego pożaru, tak ohydnego i głupiego”. Określił ten czyn jako „akt nikczemny, którego nie można niczym usprawiedliwić”.
Wesprzyj nas już teraz!
Wikariusz generalny ks. Luc Caraguel, reprezentujący ordynariusza diecezji tuluskiej, ks. bp. Alaina Planeta, stwierdził, że jest „zaszokowany zniszczeniami”. Spalono księgi, szaty, naczynia liturgiczne i krzyż w zakrystii, co wskazuje, że nie był to akt zwykłego wandalizmu, ale zaplanowany czyn wymierzony w wiarę katolicką. Mer miasta zaproponował, by po usunięciu zniszczeń odprawić w kaplicy mszę ekspiacyjną. Dochodzenie powierzono żandarmerii w Carcassonne.
Dokonywane są też ataki na cmentarze chrześcijańskie. Portal „L’Echo Sartois” doniósł, że zniszczono groby na cmentarzu w Aulaines (Pays-de-la-Loire). Czyn ten zbulwersował mieszkańców miasteczka.
– Porozbijano grobowce, dokonano kradzieży. Jestem bezradna. Mogę jedynie płakać. To straszne, to była moja jedyna córka. Cały czas opiekowałam się jej grobem. Teraz nie mam nic – rozpaczała 85 letnia Gisèle Gauthier.
W tym samym czasie stwierdzono zniszczenia na pobliskim cmentarzu w Bonnétable i uszkodzenia na pomniku upamiętniającym poległych w czasie I wojny światowej.
FLC