2 czerwca 2017

Francja: księża nadal cenieni przez obywateli, ale tendencje wskazują na niepokojący kierunek zmian

(Paryż, bazylika Sacre Coeur, REUTERS/Pascal Rossignol )

Jak wynika z badań opinii publicznej opublikowanych w katolickim dziennik „La Croix”, księża katoliccy we Francji nadal są cenieni przez znaczną część społeczeństwa. Obraz kapłanów jest stabilny i w pewnej części przypomina ten sprzed 25 lat. Obecnie 69 proc. badanych uważa kapłanów za godnych zaufania. Niestety stale spada liczba młodych osób, które przyznają, że w swoim życiu miały styczność z księdzem. W przedziale wiekowym 18-24 jest to zaledwie 51 proc. badanych.

Badanie Ifop dotyczące opinii na temat pracy księży katolickich we Francji jest czwartym tego typu sondażem wykonanym po 1993 roku. Dzięki temu istnieje możliwość porównania wyników i wyciągnięcia pewnych wniosków. Jak się okazuje, obraz kapłanów we francuskim społeczeństwie jest stabilny. Zarówno w 1993 r., jak i w 2017 r. aż 83 proc. badanych uznało, że ksiądz jest „człowiekiem, który słucha”. Z kolei dla 71 proc. Francuzów jest on „człowiekiem bliskim innym ludziom” (w 1993 r. uważało tak 67 proc.). Natomiast 50 proc. osób widzi w nim „człowieka szczęśliwego” (w 1993 r. było ich 39 proc.). Warto dodać, że 76 proc. respondentów uważa księży za przystępnych, a aż 69 proc. „za godnych zaufania”.

Wesprzyj nas już teraz!

Mimo to, spada postrzeganie „społecznej użyteczności” kapłanów. Jeszcze w 1993 r., aż 71 proc. respondentów uważało, że są oni „konieczni w społeczeństwie”. Trzy lata później taki pogląd wyrażało 68 proc., a w 1999 r. podobne zdanie miało 64 proc. badanych. W najnowszym wydaniu sondażu Ifop, kapłanów za „społecznie użytecznych” uznało jedynie 56 proc.

Ciekawie wyglądają dane dotyczące styczności Francuzów z księżmi katolickimi. 76 proc. badanych przyznaje, że miało w swym życiu kontakty z przynajmniej jednym księdzem. Niestety w przedziale wiekowym 18-24 lata, takich osób jest tylko połowa (51 proc.). Ordynariusz diecezji Pamiers, bp Jean-Marc Eychenne zauważa, że źle wróży to powołaniom kapłańskim, gdyż rodzą się one z identyfikacji młodego człowieka z posługą kapłańską. 

We Francji jest obecnie około 11 tys. księży diecezjalnych (czyli niemal dwukrotnie mniej niż 20 lat temu). Ponad połowa z nich jest już jednak w wieku emerytalnym (powyżej 75 lat). 

Sondaż instytutu Ifop został wykonany w dniach 28 kwietnia – 3 maja br. metodą ankiety on-line na próbie 2000 osób powyżej 18. roku życia, których reprezentatywność została zapewniona metodą kwot. Margines błędu wynosił między 1 i 2,2 punktów procentowych.

 

 

Źródło: KAI

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram