Francuscy obrońcy rodziny z organizacji „Manif pour Tous” zaapelowali o udział w zaplanowanej na czwartkowy wieczór demonstracji przeciwko projektowi ustawy bioetycznej oraz omawianemu na forum Parlamentu Europejskiego raportowi Matićia w sprawie tak zwanych praw seksualnych i reprodukcyjnych.
W czasie, gdy francuski Senat rozpatruje ustawę bioetyczną na posiedzeniu publicznym, Manif pour Tous zaprasza na nową demonstrację przed Pałacem Luksemburskim 24 czerwca o godzinie 19:30. Organizacja zamierza potępić projekt ustawy i jej sztandarowe rozwiązanie: udostępnienie możliwości tak zwanego macierzyństwa zastępczego (GPA) oraz technik wspomaganego rozrodu (PMA) kobietom samotnym i parom lesbijskim.
Wesprzyj nas już teraz!
Senatorowie, podobnie jak Manif pour Tous, potępiają brak dyskusji między obiema izbami parlamentu. Projekt ustawy bioetycznej, który został przyjęty przez deputowanych izby niższej w środę 9 czerwca, miał wrócić do Senatu na trzecie czytanie 24 czerwca. Jednakże specjalna komisja senacka zebrała się w zeszłym tygodniu, aby zamknąć debatę. Ustawa ma wysoką stawkę społeczną, a Senat uważa, że zabrakło konstruktywnego dialogu między dwoma izbami parlamentu, pomimo dwóch przeprowadzonych już czytań. W związku z tym 24 czerwca senatorom zostanie zadane pytanie wstępne mające na celu odrzucenie tekstu ustawy.
Jednocześnie francuscy obrońcy życia chcą także wyrazić swój sprzeciw wobec prezentowanego w Parlamencie Europejskim raportu Matićia. Ma on „na celu narzucenie wszystkim państwom członkowskim wdrożenia tak zwanych praw seksualnych i reprodukcyjnych”. Zawiera wiele zaleceń, takich jak nieograniczony dostęp do aborcji, przedstawianej „jako prawo podstawowe, a odmowa lekarza jako naruszenie tego prawa”. Instytucje europejskie nie mają kompetencji w kwestiach zdrowotnych, ale ten projekt ustawy dałby „wskazówki dla sędziów” i promowałby znaczące zmiany w prawie francuskim – podkreślają prawnicy Manif pour Tous.
Francuscy obrońcy życia demonstrując w czwartek 24 czerwca, zamierzają „bronić równych praw dla wszystkich od urodzenia, począwszy od prawa do nie bycia świadomie pozbawionym ojca”.
Źródło: KAI
RoM