Zapowiedziane na 2024 r. ponowne otwarcie paryskiej katedry drzwi Notre-Dame może być przełożone o rok. Termin wyznaczony po pożarze przez prezydenta Emmanuela Macrona okazuje się nierealny. Dziennik „Le Parisien” powołuje się na źródła z paryskiego merostwa i wskazuje, że wierni i turyści chcący odwiedzić średniowieczną katedrę będą mogli to zrobić dopiero w 2025 roku.
Jeszcze 22 lipca br. gen. Jean-Louis Georgelin, odpowiedzialny za renowację katedry Notre-Dame w Paryżu powiedział, że wyznaczony termin finalizacji renowacji może być trudny do utrzymania. Mówił jednak, że katedra zostanie przynajmniej częściowo udostępniona. Teraz okazuje się, że będzie to otwarcie co najwyżej symboliczne. Być może zostanie odprawiona tam pierwsza Msza św. (jest planowana na 8 grudnia 2024 r. z okazji święta Niepokalanego Poczęcia NMP), ale katedra nie będzie jeszcze otwarta dla wszystkich.
Jak podaje francuski dziennik „Le Parisien”, udostępnienie katedry Notre-Dame wiernym i turystom najprawdopodobniej będzie możliwe dopiero w 2025 roku. Oznacza to roczne odroczenie w czasie ponownego otwarcia katedry dla wszystkich zainteresowanych. „Katedra zostanie zamknięta, aby umożliwić spokojne zakończenie budowy, co nastąpi na pewno w 2025 roku” – podaje „Le Parisien”.
Wesprzyj nas już teraz!
Warto zauważyć, że poza środkami publicznymi przeznaczonymi na odbudowę i renowację, wpłaty przekazało także 340 000 podmiotów i osób prywatnych ze 150 różnych krajów. Z zebranych 846 milionów euro, aż 150 milionów przeznaczono w całości na pierwszą fazę prac, której celem było zabezpieczenie pozostałości. Trwający obecnie drugi etap pracy pochłonie 550 milionów euro. Prace końcowe, w tym renowacja fasady to 46 mln euro.
Odbudowa katedry postępuje, ale opóźnienia wynikają m.in. z przedłużenia prac oczyszczania terenu z ołowiu, osuszania krypt i zabezpieczeń murów, także z powodu warunków pogodowych, czy nawet okresu pandemii, który komplikował prace firm. Usunięta została cała stara sieć techniczna (woda, ogrzewanie, prąd). Teraz zacznie się montaż nowych konstrukcji, renowacja osłabionych sklepień, a następnie będzie miało miejsce pokrycie dachowe i powrót na dach słynnej iglicy Viollet-le-Duc. Ma się to stać do końca 2023 roku.
Przygotowane są już kamienne bloki wydobyte z kamieniołomów w Oise. Na konstrukcje drewniane ścięto ponad 1300 starych dębów, które sezonowano i przewieziono do warsztatów stolarskich. We wrześniu 2022 roku wewnątrz katedry Notre-Dame zostanie wzniesione 600-tonowe rusztowanie, które pozwoli na rozpoczęcie rekonstrukcji wnętrza.
Od marca 2022 r. w środku katedry codziennie pracują kamieniarze i konserwatorzy malarstwa. Wielkie organy Notre-Dame są odnawiane w Corrèze. Malowidła zdobiące boczne kaplice są restaurowane w Essonne, a witraże czyszczone są niemal we wszystkich istniejących warsztatach witrażystów w Aube, Eure-et-Loir, Côte-d’Or, Rodanie czy Val de Marne. Ogrom prac jest duży, a jedyne zaniepokojenie poza dotrzymaniem terminów, budzą pewne pomysły „unowocześnienia” wystroju, które akurat wspierała diecezja. Ale to już inny temat…
Bogdan Dobosz
WMa