Klauzula sumienia, na którą mogą powoływać się francuscy lekarze odmawiając dokonania aborcji, może być w najbliższym czasie zniesiona. Francuski rząd chce liberalizacji prawa aborcyjnego.
W kwietniu br. minister praw kobiet, Najat Vallaude-Belkacem zwróciła się do Wysokiej Rady Równości Między Kobietami i Meżczyznami (HCEFH) o przedstawienie raportu opisującego stan informacji w Internecie na temat przerywania ciąży oraz możliwości dostępu do aborcji na całym terytorium kraju.
Wesprzyj nas już teraz!
We wrześniu HCEFH przedstawiła swój pierwszy raport zalecając ministerstwu utworzenie strony internetowej o aborcji, stworzenie specjalnego darmowego numeru telefonicznego pod którym czuwałaby ekipa animatorów i przeprowadzenie pierwszej krajowej kampanii informacyjnej « odpowiadającej na pytania o prawach do aborcji.
W listopadzie przesłano ministerstwu drugi raport z 34 zaleceniami, umożliwiającymi lepszy dostęp do przerywania ciąży. HCEFH postuluje w nim by „zaktualizować diagnostykę o sytuacji dostępu i wykonywania aborcji, uczynienie jej prawem gwarantowanym przez służbę publiczną i aktem medycznym pozbawionym aspektów moralizatorskich”.
Raport zaleca przede wszystkim zniesienie w obecnej ustawie o aborcji zapisu o „warunkach niedoli i nieszczęścia” i zastąpienie go sformułowaniem: „kobieta, która nie życzy sobie kontunuowania ciąży może prosić lekarza o jej przerwanie”. HCEFH postuluje też zniesienie siedmiodniowego okresu refleksji między konsultacją medyczną i skierowaniem na aborcję. Zabicie dziecka mogłoby się więc być zabiegiem natychmiastowym.
Organizacji chce również zniesienia klauzuli sumienia pozwalającej lekarzowi na odmowę zabicia nienarodzonego dziecka. W raporcie znajduje się także zapis o wprowadzeniu zobowiązania dla wszystkich szpitali publicznych do przeprowadzania aborcji do 12. tygodnia ciąży, przyznanie ośrodkom praktykującym aborcję niezbędnych środków finansowych, wpisanie seksualności, antykoncepcji i aborcji w program kształcenia pracowników służby zdrowia, sektora socjalnego i nauczycielskiego. Raport zaleca też utworzenie tzw. „krajowego planu seksualność-antykoncepcja-aborcja” i powołanie do życia specjalnego Obserwatorium „seksualność-antykoncepcja-aborcja” umożliwiającego ocenę aplikacji zarządzeń prawnych.
Francuscy obrońcy życia dostrzegają w planach socjalistycznych rządów zamach na podstawowe wartości moralne i obecny system służby zdrowia.
Mimo tych protestów organizacji pro-life wszytko wskazuje na to, że zalecenia HCEFH znajdą się w poprawce do ustawy na rzecz równości między kobietami i mężczyznami, przyjętej przez Senat 17 września. Zostanie ona przedstawiona do pierwszego czytania w Zgromadzeniu Narodowym w styczniu 2014 r.
Franciszek L.Ćwik