Premier Francji Elisabeth Borne zamierza utworzyć stanowisko ambasadora ds. praw LGBT+ oraz fundusz w wysokości 3 mln euro na utworzenie nowych ośrodków LGBT+. Rząd nie wyklucza przyznania odszkodowań osobom w przeszłości prześladowanym ze względu na orientację seksualną.
Stanowisko ambasadora ds. LGBT+ ma zostać utworzone przed końcem roku. Powstanie też 10 nowych ośrodków LGBT+, oprócz 35 już istniejących.
Borne ogłosiła swoją decyzję w czwartek podczas wizyty w ośrodku LGBT+ w Orleanie z okazji 40. rocznicy uchylenia „dyskryminujących związki homoseksualne wobec heteroseksualnych” zapisów kodeksu karnego wprowadzonych przez reżim Vichy.
Wesprzyj nas już teraz!
Według premier ambasador „będzie koordynował działania ministerstwa spraw zagranicznych na rzecz ochrony przed dyskryminacją i promowania praw LGBT+ oraz będzie niósł głos Francji w świat”, szczególnie opowiadając się za „powszechną depenalizacją homoseksualizmu i identyfikacji transpłciowych”.
– Z kolei projekt ustawy przedstawiony przez senatora socjalistów Husseina Bourgiego domaga się odszkodowania dla osób skazanych za homoseksualizm w latach 1942-1982. Borne zapewniła, że rozpatrzy ten dokument. Leczenie ran, które mogły być zadane przez dyskryminację nie jest łatwym tematem – dodała.
Reżim Vichy wprowadził w 1942 roku prawo uznające za przestępstwo relacje homoseksualne z osobami poniżej 21. roku życia. W tym samym czasie wiek przyzwolenia dla osób heteroseksualnych wynosił 15 lat. W 1974 roku wiek zgody dla relacji homoseksualnych został podwyższony do 18. roku życia. W 1982 roku zrównano go z limitem przewidzianym dla stosunków heteroseksualnych.
Źródło: Katarzyna Stańko (PAP)