Francuska prasa dużo miejsca poświęca wyborom w Polsce. Najszerzej omówił je lewicujący „Le Monde”. Poza wynikami głosowania dziennik prezentuje poważne pytanie: czy Polska przestanie być „dobrym uczniem” Unii Europejskiej?
„Dziesięć lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska pokazała się jako partner słuchany w Brukseli i jako dobry uczeń Unii Europejskiej” – czytamy na łamach „Le Monde”. Gazeta obawia się, że „ton muzyki” może się zmienić. Wskazuje, że Jarosław Kaczyński preferował bliższe relacje z Waszyngtonem niż z europejskimi stolicami.
Wesprzyj nas już teraz!
„PiS jest bliski wizji brytyjskiej. Zasiada w Parlamencie Europejskim w tej samej grupie, co brytyjscy konserwatyści. Wrogi Europie federalnej i przywiązany do suwerenności narodowej. Warszawa może jeszcze bardziej skierować się ku Londynowi, wspierając go w jego negocjacjach z Unią Europejską, prowadzonych w celu uniknięcia Brexit, pożądanego przez eurosceptycznych Brytyjczyków” – pisze „Le Monde”. Gazeta twierdzi też, że „gorącym problemem dla rządu PiS będzie kwestia uchodźców. Dlatego Warszawa może stworzyć silną oś z Węgrami, odmawiając przyjęcia kwot uchodźców ustalonych przez Unię” – czytamy.
Wiele francuskich gazet skupia się na Beacie Szydło. Uważane z prawicowe „Le Figaro” stwierdza: „Beata Szydło mieszka wraz z mężem w Przeciszowie, w małym miasteczku na południu Polski”. I dalej: „jest matką dwójki dzieci i podkreśla swoje duże przywiązanie do wartości rodzinnych. Jest kandydatką na premiera bliską ludziom, zwłaszcza części populacji dotkniętej bezrobociem, która nie korzysta z polskiego cudu gospodarczego, ani z niesłychanego wskaźnika koniunktury (3,5 proc. na ten rok)”. „Le Figaro” informuje, że „Beata Szydło jest córką górnika, etnografem, od 10 lat związana z konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość”.
Francuska prasa wskazuje nie tylko na wielką wygraną PiS, ale też na fakt całkowitego wyeliminowania lewicy. Po raz pierwszy od 1989 roku lewica nie wejdzie do polskiego Sejmu, co wzbudza niepokój wśród polityków i mediów nad Sekwaną.
FLC