20 stycznia 2022

Francuska prezydencja w UE stawia na „suwerenność ekologiczną” Europy

(Fot.: POOL / Reuters / Forum)

Francja, która od 1 stycznia 2022 roku sprawuje prezydencję w UE zapowiedziała, że skupi się na osiągnięciu suwerenności ekologicznej. W Amiens w dniach 20-22 stycznia 20222 r. odbędą się spotkania robocze z udziałem unijnych decydentów i ministrów UE podczas których Paryż wskaże, w jaki sposób dekarbonizować gospodarkę i społeczeństwo europejskie.

Jeszcze w grudniu Emmanuel Macron, prezydent Francji ubiegający się o reelekcję deklarował, że w czasie przewodnictwa Paryża w Radzie UE w pierwszej połowie 2022 roku skupi się na reformie strefy Schengen, stworzeniu europejskiego systemu obrony i „nowej Europy”.

Zasadniczym celem – co Francja głosi od kilku lat – jest osiągniecie strategicznej autonomii europejskiej dzięki większej suwerenności energetycznej i obronnej.

Wesprzyj nas już teraz!

Barbara Pompili, minister ekologii mówi o ustanowieniu „prawdziwej suwerenności ekologicznej Europy”. Większy nacisk ma być położony na dostawę surowców, produkcję tzw. energii bezemisyjnej i rozwój „zielonych technologii”.

– Suwerenność oznacza również narzucanie naszych standardów poza nasze granice – zaznaczyła, dodając, że Francja zamierza wykorzystać „europejską potęgę handlową jako dźwignię polityczną”.

Z zapowiedzi dotyczących trzydniowego spotkania w Amiens wynika, że przedstawiciele państw UE będą rozmawiać o dekarbonizacji gospodarki i społeczeństwa, ochronie bioróżnorodności, walce z zanieczyszczeniami chemicznymi, a także rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

Państwa mają zharmonizować politykę dotyczącą środków ochrony roślin. Będzie mowa o wylesianiu i roli drewna z importu w polityce środowiskowej, energetycznej i klimatycznej. Uczestnicy poruszą również sprawę wysokich cen energii i efektywności energetycznej oraz przyszłości paliwa wodorowego.

Paryż liczy na pierwsze sukcesy w negocjacjach dotyczących pakietu „Fit for 55”, zakładającego większą niż wcześniej przewidywano redukcję emisji dwutlenku węgla w UE do 2030 r. Większe ambicje wymuszają drożyznę energii z powodu obrotu spekulacyjnymi pozwoleniami na emisję dwutlenku węgla (ETS).

Pompili obawia się, że w Amiens nie zapadną istotne decyzje dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym. Więcej na ten temat Rada Europejska ma rozmawiać w marcu i kwietniu tego roku. Dla Francji istotne jest, by posunąć negocjacje w sprawie wdrażania „Zielonego Ładu” przy jednoczesnym utrzymaniu wysoko w agendzie politycznej innych kwestii, takich jak chemikalia.

Jedną z propozycji, jaką przedstawiciele państw UE będą omawiać w Amiens, jest „wdrażanie europejskiej strategii zrównoważonego rozwoju w dziedzinie produktów chemicznych”. Strategia przewiduje – z pewnymi wyjątkami – że niektóre z najbardziej toksycznych substancji nie będą mogły być używane dopóki nie udowodni się, że są bezpieczne.

W Amiens kraje UE mają uzgodnić wspólne stanowisko przed szczytem COP27 w Egipcie tego roku. Dyskusje będą dotyczyć m.in. utylizacji baterii i wprowadzenia podatku węglowego na granicy UE.

Francuzi współpracują z Polską w sprawie integracji energetyki jądrowej z zieloną taksonomią UE.

Źródło: euractiv.com,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram