14 maja 2013

Francuski bank czerpał korzyści z niewolnictwa?

(Przewodniczący CRAN Louisa-Georges Tin fot.wikimedia.commons)

Rada Reprezentatywna Stowarzyszeń Czarnych (CRAN) oświadczyła przy okazji dnia upamiętniającego zniesienie niewolnictwa, że skieruje do sądu sprawę przeciw państwowemu bankowi Depozytów Gotówkowych (CDC), oskarżając go o czerpanie profitów z niewolnictwa.

 

Bank broni się twierdząc, że złożone u niego depozyty pieniężne są po 30 latach przekazywane do skarbu państwa. Argumenty te nie przekonują przewodniczącego CRAN, Louisa-Georgesa Tina, który zarzuca CDC „współudział w zbrodni przeciw ludzkości”. Poinformował przy tym, że sprawa została wniesiona do Sądu Wielkiej Instancji w Paryżu przeciw dwóm filiom CDC, które otrzymały pieniądze wypłacone przez Haiti w zamian za jej niepodległość.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Haiti uzyskała swoją suwerenność w 1804 r. po walkach z oddziałami Napoleona, ale Francja zażądała odszkodowania za utratę ziemi przez kolonizatorów. Haiti zapłaciło w sumie w latach 1825 -1946 równowartość 21 mld dol. Zdaniem Louisa-Georgesa Tina, to bank CDC przejmował te pieniądze. Uważa on, że drakońskie odszkodowania nakręciły w jego kraju „spiralę niestabilności i nędzy, a przez kolonizację Haiti została podwójnie ukarana”.

 

Adwokat CRAN, Norbert Tricaud uważa, ze bank CDC wzbogacił się też dzięki eksploatacji kolonizacyjnej, dlatego domaga się od niego utworzenia funduszu w wysokości 10 mln. euro przeznaczonego na finansowanie badań nad niewolnictwem.

 

Pozew do sądu przeciw CDC wpisuje się w kampanie CRAN na rzecz otrzymania reperacji za niewolnictwo. – Występujemy do sądu nie po to, by się mścić, ale by rozpocząć ważną dyskusję na ważny temat – wyjaśnia adwokat. I dodaje, że planuje inne jeszcze akcje przeciw bankom prywatnym. Jego zdaniem kierowanie spraw do sądów wynika z braku woli znalezienia rozwiązania politycznego.

 

Prezydent Francji, François Hollande oświadczył, że wysunięte żądania są nie do przyjęcia. Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut IFOP, 63 proc. mieszkańców zamorskich terytoriów Francji opowiada się za reperacją, „moralną lub finansową”. Ale postawa i żądania CRAN nie są popierane przez wszystkich Francuzów, których przodkowie byli niewolnikami.

 

 

Franciszek L.Ćwik

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram