Komisji Europejskiej nie pozostało po wetach prezydenta Andrzeja Dudy zbyt wiele tematów, by narzekać na Warszawę. Wobec tego dostrzegli w zapisach ustawy o ustroju sądów powszechnych… dyskryminację w wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Wizyty Fransa Timmermansa w Warszawie w związku z tym zagadnieniem nie wykluczyła rzecznik KE.
Najważniejszym zastrzeżeniem eurokratów dotyczącym ustawy o ustroju sądów powszechnych jest dyskryminacji ze względu na płeć. Zgodnie z zapisami prawa, inny wiek przejścia w stan spoczynku przewidziano dla kobiet (60 lat), a inny dla mężczyzn (65 lat). To sprzeczne z prawem Unii Europejskiej – uważają urzędnicy Komisji Europejskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
W piątek wiceszef KE przesłał list do ministrów spraw zagranicznych i sprawiedliwości. Timmermans zachęcił w nim panów Waszczykowskiego i Ziobrę do rozmów w Brukseli w odpowiadającym im terminie. Do organów Unii Europejskiej nie dotarła odpowiedź na zaproszenie.
Zdaniem Miny Andreewej, Komisja Europejska wciąż chce prowadzić dialog z polskimi władzami, a oferta rozmowy nadal pozostaje aktualna. Zdaniem rzecznik KE nie jest wykluczoną wizyta Fransa Timmermansa w Polsce.
Źródło: rmf24.pl
MWł