Fundacja Billa i Melindy Gatesów przyznała granty dla dziennikarzy europejskich, którzy mają za zadanie w pozytywnym świetle przedstawiać aborcję – jako „rozwiązanie” dla kobiet w regionach dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Pieniądze przyznano także dla publicystów, którzy „w innowacyjny sposób” będą pisać i relacjonować o uroszczeniach transseksualistów w Ameryce Południowej, czy walczyć z patriarchatem w Afryce.
Brytyjska organizacja obrońców życia Right to Life UK donosi o grancie na „innowacyjne dziennikarstwo”. Chodzi o szerzenie propagandy aborcyjnej przez Jill Filipovic i Nichole Sobecki. Obie żurnalistki znane są z głoszenia poglądów wrogich powszechnemu prawu do życia. Obecnie otrzymały ponad 20 tysięcy euro na szerzenie „dostępu do aborcji w strefach kryzysu i konfliktu”. Projekt koncentruje się na Bangladeszu, Kolumbii oraz Nigerii. Dziennikarki mają za zadanie „podnieść świadomość” w zakresie pewnych kwestii „poprzez umożliwienie produkcji opowieści, które mają silny wpływ na odbiorców mediów”.
Wesprzyj nas już teraz!
Fundacja Billa i Melindy Gatesów nie kryje, że finansowanie wysiłków w zakresie tak zwanego zdrowia reprodukcyjnego jest „najważniejszą rzeczą” na liście priorytetów, zwłaszcza w najbiedniejszych miejscach. Dziennikarki mają pomóc w wywarciu tam silnego wpływu na odbiorców w celu legalizacji zabijania nienarodzonych.
Zarówno Nigeria, jak i Bangladesz należą do ośmiu najludniejszych krajów świata i podobnie, jak Kolumbia zakazują zabijania dzieci nienarodzonych. Aborcja jest prawnie dopuszczalna jednak w sytuacji zagrożenia życia matki, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa lub gdy doszło – wbrew zgodzie matki – do zapłodnienia in vitro.
Upowszechnienie prenatalnego dzieciobójstwa w Bangladeszu, Nigerii i Kolumbii to priorytety Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Organizacja w 2018 roku zapowiedziała wyasygnowanie 18 mln dolarów na programy „planowania rodziny” za pośrednictwem Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA), odpowiedzialnego za przymusowe sterylizacje i aborcje w Chinach. Fundacja wspiera Planned Parenthood i Marie Stopes International (obecnie MSI Reproductive Choices).
Z opisu grantu przyznanego Filipovic i Sobecki dowiadujemy się, że jego celem jest zbadanie „barier dla aborcji dla ofiar gwałtu w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych, które ograniczają możliwości kobiet i zwiększają ich cierpienie”. Filipovic związana jest z gazetą „New Statesman”, a Sobecki z „Paris Match”.
Inne granty przyznano zespołowi; Sadik Hamid (lider), Rina Widiastuti, Amanda Siddharta, Isma Savit, którzy mają pisać o walce o „prawa kobiet” w Indonezji.
Zespół: Marta Martinez-Martinez (lider) i Carmen Vidal-Balanzat związane z mediami francuskimi i brytyjskimi mają podważać znaczenie heteroseksualnego małżeństwa w Tanzanii i szerszym regionie.
Zespół: Vanessa de Sá (lider), Toni Pires i Rica Ramos będą propagować transseksualizm w Brazylii, Argentynie i Kolumbii, by „przyspieszyć debatę na temat praw osób transseksualnych”.
Zespół: Eliza Anyangwe (lider) i Adeyemi Michael zamierza szerzyć w Johannesburgu, Akrze i Nairobi feminizm i walczyć z patriarchatem, „domagać się autonomii cielesnej i wykorzystać technologię cyfrową do przedefiniowania zdrowia seksualnego, i reprodukcyjnego oraz reedukacji swoich rówieśników”.
Grant Reporting Innovation in Development to program finansujący media związane z Europejskim Centrum Dziennikarstwa, który ma na celu „umożliwienie nieszablonowego przedstawiania międzynarodowych problemów rozwojowych”. Środki na jego finansowanie – poza Gatesami – dostarcza m.in. George Soros.
Źródło: ejc.net, innovation.journalismgrants.org, righttolife.org.uk
AS