19 grudnia 2013

„Gazeta Wyborcza” bada opinie Polaków na temat Kościoła. Czy rzetelnie?

(fot. Krzysztof Skłodowski / Fotorzepa / FORUM)

„Gazeta Wyborcza” opublikowała w czwartek drugą część tekstu „Odpowiadamy na ankietę Franciszka” w którym odpytuje Polaków z opinii na temat Kościoła.

 

Opinie te, w pewnej mierze, są bardzo krytyczne. Wątpliwości może jednak budzić badanie TNS przeprowadzone dla „Gazety Wyborczej” na którego bazie Piotr Pacewicz pisze od dwóch dni teksty o Kościele. Pojawiają się tam na przykład pytania o ocenę duchowieństwa katolickiego, z których jedno postawiło ankietowanych przed wyborem: „duchowieństwo zachowuje umiar w posiadaniu” lub „nadmiernie korzysta z dóbr doczesnych”. Trudno wskazać jakąś wartość badawczą dla obydwu tych pytań.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jest to tym trudniejsze, że badanie zostało przeprowadzone na próbie losowej 1 tys. Polaków w wieku 15 lat i więcej, co może oznaczać, że jego wyniki wcale nie są zbliżone do opinii większości społeczeństwa. Na pytania mogło bowiem odpowiadać np. 700 15-latków i 300 25-latków. A co z pozostałymi grupami wiekowymi, których pogląd na temat Kościoła może być zupełnie inny?

 

W dodatku wiele do życzenia pozostawia warsztat Piotra Pacewicza, który nie ściśle opisuje wyniki badania. Raportując w sprawie odpowiedzi na pytania o „umiar w posiadaniu” przez duchownych, Pacewicz komentuje słowami: „badani uznali, że duchowni w Polsce nie przestrzegają zasad Kościoła ubogiego”. Czym są zasady „Kościoła ubogiego”? Kto je ustalił? To raczej fraza ukuta przez Pacewicza i jego kolegów, trudno powiedzieć co oznacza, za to na pewno przemawia do emocji czytelnika.

 

Wokół badania, z którego raporty publikowane są w kolejnych numerach „Gazety Wyborczej” narastają wątpliwości. Wygląda na to, że niewiele ma ono wspólnego z rzeczywistością. O tekście „Wyborczej” na temat opinii katolików o Kościele pisaliśmy także wczoraj – czytaj tutaj

 

 

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram