3 sierpnia 2023

„Gdy zanika poczucie Sacrum…” Jak abp Sheen skomentowałby ŚDM w Lizbonie?

(Oprac. GS/PCh24.pl)

Radość spotkania, budowanie wzajemnych relacji, ubogacanie, towarzyszenie… Na Światowych Dniach Młodzieży „dzieje się”. Tylko czy – widząc jak celebrowana jest najważniejsza część tych spotkań – Msza Święta, czy widząc jak podczas niej traktuje się Pana Jezusa realnie obecnego w Hostii, owo spotkanie wyda dobre plony?

Relacje z trwającego ŚDM zamiast budować, powodują smutek. Oto – wydaje się – że na na spotkaniu młodych katolików jest wszystko i o niczym nie zapomniano, prócz… czci do Najświętszego Sakramentu. Zdjęcia dokumentujące sceny z – tak trzeba to nazwać – rozdawania Komunii Świętej – są porażające. Widzimy szafarzy w strojach wakacyjnych z naczyniami kuchennymi wypełnionymi Ciałem Pańskim, rozdającym Komunię Świętą w sposób daleki od powagi tejże chwili – osobistego spotkania z Bogiem. Co robią w tym samym czasie licznie przecież zgromadzeni kapłani? 

Abp Fulton Sheen doskonale wyczuwał zagrożenia jakie niesie za sobą pomniejszanie czci do Najświętszego Sakramentu. Jak pisał: Gdy zanika poczucie Sacrum, zakonnice w portkach rozdają Komunię Świętą, podczas gdy kapłani siedzą bezczynnie w prezbiterium. Ta „opcja” wynika z zaniku czci dla Obecności Pana. Ten fragment listu abpa Sheena do kardynała Johna Josepha Canberry z 3 września 1976 r.  przypomniał na Facebooku profil „Arcybiskup Fulton J. Sheen” podkreślając też, że Arcybiskup bardzo krytycznie odnosił się do zaprzestania noszenia habitów i sutann przez osoby duchowne.

Wesprzyj nas już teraz!

Sprawa ma jeszcze inny wymiar. I dostrzegł to w swoim wpisie na Facebooku Piotr P. Ulrich: (…)Szeroko komentowania sytuacja z udzielaniem Komunii na ŚDM przez nadzwyczajnych szafarzy i szafarki pokazuje dobitnie, że bardzo często walka z klerykalizmem w Kościele to pusty slogan (choć oczywiście są środowiska, w których jest to rozumiane dobrze i praktykowane w dobrym duchu). Organizatorzy ŚDM postanowili jednak zafundować nam pokaz prawdziwego klerykalizmu w praktyce: kilka tysięcy księży zamiast udzielać Komunii (co jest ich obowiązkiem) wysługuje się świeckimi. To oczywisty brak szacunku(…)

Także i na Twitterze nie brakuje relacji z ŚMD wskazujących na jakże bolesne nadużycia. Użytkownik „I komu to przeszkadzało?” opublikował wymowne zdjęcie szafarza z dość dziwacznym naczyniem liturgicznym: Światowe Dni Młodzieży, Komunia Święta. Tak, ten biały plastikowy przedmiot to „cyborium”, a ten pan w czapeczce to szafarz (zapewne nadzwyczajny). Tak, to oficjalnie jest katolicki kult, „jedyny wyraz lex orandi rytu rzymskiego” – czytamy. Pojawia się też wymowne zdjęcia z przyjmowania Ciała Pańskiego przez celebransów:

Są jednak i tacy, którym forma nie przeszkadza. Niemalże bliźniacze sceny dokumentujące zagubienie sacrum wywołują u nich zupełnie inne skojarzenia. Jak u o. Jamesa Martina, który nie dostrzegł nadużyć, ale zobaczył pomnik, skądinąd persony boleśnie ważnej w historii zakonu.

O nadużyciach na ŚDM pisaliśmy już wcześniej:

Pierwsza msza na ŚDM i już dziesiątki ostrych nadużyć. Najświętszy Sakrament traktowany gorzej niż cukierki w Halloween

Warto dodać, że jeśli się chce, to i w czasie ŚDM można być uczestnikiem pięknej liturgii. Jak np. tutaj:

Wszystkim zaś polecamy film PCh24.tv, pt. BÓG, który przypomina m.in. o tym jak winna wyglądać nasza postawa przed Panem Bogiem:

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram