Radość spotkania, budowanie wzajemnych relacji, ubogacanie, towarzyszenie… Na Światowych Dniach Młodzieży „dzieje się”. Tylko czy – widząc jak celebrowana jest najważniejsza część tych spotkań – Msza Święta, czy widząc jak podczas niej traktuje się Pana Jezusa realnie obecnego w Hostii, owo spotkanie wyda dobre plony?
Relacje z trwającego ŚDM zamiast budować, powodują smutek. Oto – wydaje się – że na na spotkaniu młodych katolików jest wszystko i o niczym nie zapomniano, prócz… czci do Najświętszego Sakramentu. Zdjęcia dokumentujące sceny z – tak trzeba to nazwać – rozdawania Komunii Świętej – są porażające. Widzimy szafarzy w strojach wakacyjnych z naczyniami kuchennymi wypełnionymi Ciałem Pańskim, rozdającym Komunię Świętą w sposób daleki od powagi tejże chwili – osobistego spotkania z Bogiem. Co robią w tym samym czasie licznie przecież zgromadzeni kapłani?
Abp Fulton Sheen doskonale wyczuwał zagrożenia jakie niesie za sobą pomniejszanie czci do Najświętszego Sakramentu. Jak pisał: Gdy zanika poczucie Sacrum, zakonnice w portkach rozdają Komunię Świętą, podczas gdy kapłani siedzą bezczynnie w prezbiterium. Ta „opcja” wynika z zaniku czci dla Obecności Pana. Ten fragment listu abpa Sheena do kardynała Johna Josepha Canberry z 3 września 1976 r. przypomniał na Facebooku profil „Arcybiskup Fulton J. Sheen” podkreślając też, że Arcybiskup bardzo krytycznie odnosił się do zaprzestania noszenia habitów i sutann przez osoby duchowne.
Wesprzyj nas już teraz!
Sprawa ma jeszcze inny wymiar. I dostrzegł to w swoim wpisie na Facebooku Piotr P. Ulrich: (…)Szeroko komentowania sytuacja z udzielaniem Komunii na ŚDM przez nadzwyczajnych szafarzy i szafarki pokazuje dobitnie, że bardzo często walka z klerykalizmem w Kościele to pusty slogan (choć oczywiście są środowiska, w których jest to rozumiane dobrze i praktykowane w dobrym duchu). Organizatorzy ŚDM postanowili jednak zafundować nam pokaz prawdziwego klerykalizmu w praktyce: kilka tysięcy księży zamiast udzielać Komunii (co jest ich obowiązkiem) wysługuje się świeckimi. To oczywisty brak szacunku(…)
Komunia koncelebransów. Ważne są parytety wśród nadzwyczajnych szafarzy, dzięki którym część kleru nie musi nawet podchodzić do ołtarza. Niektórzy księża nie uznali za stosowne ściągnąć czapki z głowy choćby na sam moment przyjmowania Komunii Świętej. pic.twitter.com/ZVv7aFfZML
— I komu to przeszkadzało? (@iktp_pl) August 1, 2023
Są jednak i tacy, którym forma nie przeszkadza. Niemalże bliźniacze sceny dokumentujące zagubienie sacrum wywołują u nich zupełnie inne skojarzenia. Jak u o. Jamesa Martina, który nie dostrzegł nadużyć, ale zobaczył pomnik, skądinąd persony boleśnie ważnej w historii zakonu.
Opening Mass, World Youth Day, Lisbon. Communion under the statue of the Marques of Pombal, who expelled the Jesuits from Portugal in the 18th century. @wyd_en #JMJ2023 #JMJLisboa2023 pic.twitter.com/zMwzMdXEbL
— James Martin, SJ (@JamesMartinSJ) August 1, 2023
O nadużyciach na ŚDM pisaliśmy już wcześniej:
Warto dodać, że jeśli się chce, to i w czasie ŚDM można być uczestnikiem pięknej liturgii. Jak np. tutaj:
PORTUGAL
Traditional Latin Mass at World Youth Day
1 million young Catholics from around the world are currently attending the event in Lisbon pic.twitter.com/shZFzkKMnu
— Catholic Arena (@CatholicArena) August 2, 2023
Wszystkim zaś polecamy film PCh24.tv, pt. BÓG, który przypomina m.in. o tym jak winna wyglądać nasza postawa przed Panem Bogiem: