2 kwietnia 2024

Gdynia: terminal kontenerowy „chińską enklawą”?

(fot. Marcin Lukaszewicz / Forum)

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, tak zwane nabrzeże chińskie, stanowiące część portu w Gdyni jest dzierżawione przez spółkę z chińskim kapitałem, należącą do grupy Hutchison Ports, która kontroluje sieć terminali w ponad 50 portach na całym świecie. Polska chce wpisać lokalizację na listę obiektów infrastruktury krytycznej.

„W styczniu 2005 r. Hutchison Port Holdings objął większościowy pakiet akcji Wolnego Obszaru Gospodarczego S.A., a spółka zmieniła nazwę na Gdynia Container Terminal S.A.” – wyjaśnia cytowane w tekście Ministerstwo Infrastruktury. Jak przypomina gazeta, holding Hutchinson Ports jest inwestorem, deweloperem i operatorem portów, posiadającym ponad 50 terminali w prawie 30 krajach – w Azji, na Bliskim Wschodzie, Afryce, Europie, obu Amerykach i Australazji.

„Fakt, że GCT należy do firmy z chińskim kapitałem, koliduje z żywotnymi interesami NATO” – zwraca uwagę „DGP” i przypomina, że w zeszłym roku doszło już do incydentu dyplomatycznego z udziałem amerykańskiego okrętu wojennego. Załodze MV Cape Ducato, na pokładzie którego znajdował się ładunek sprzętu wojskowego, odmówiono zacumowania przy chińskim terminalu.

Wesprzyj nas już teraz!

7 marca miało miejsce posiedzenie sejmowej komisji służb specjalnych poświęcone infrastrukturze krytycznej, po którym podjęto decyzję o zawnioskowaniu do dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, by tzw. nabrzeże chińskie zostało formalnie uznane za obiekt infrastruktury krytycznej.

Decyzja nałoży na chińską spółkę szereg zobowiązań o charakterze administracyjnym, m.in. zobowiąże do raportowania o sposobie zabezpieczeń i rodzaju systemu ochrony dla terminala. Jednocześnie – jak przekonuje DGP – rozwiązanie nie będzie miało wpływu na działalność biznesową portu.

Źródło: gazetaprawna.pl
PR

Jakie imperium chcą zbudować Chiny? Prof. Michał Lubina o fenomenie „chińskiego obwarzanka”

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram