18 października 2013

Niedawno uchwalona została ustawa, w myśl której środki uzyskane z fotoradarów mają być przeznaczone na budowę i poprawę infrastruktury drogowej. Stało się to pod wpływem krytyki rządu za kierowanie tych wpływów do ogólnego budżetu. Okazuje się, że w takiej samej sytuacji jest wiele samorządów.

 

Z ankiety przeprowadzonej przez „Dziennik Gazetę Prawną” wynika, że wiele samorządów nie potrafi wskazać, czy pieniądze pochodzące z mandatów wystawianych za pomocą fotoradarów przeznaczone zostały na konkretny cel, związany z budową dróg. Miliony złotych, jakie z tego tytułu trafiają do samorządów w skali kraju muszą być, zgodnie z art. 20d Ustawy o drogach publicznych, w całości przeznaczane na budowę i modernizację dróg i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W Poznaniu, jak dowiedział się dziennik, pieniądze z fotoradarów nie są w żaden sposób wyodrębniane z ogółu środków, które trafiają do budżetu. W Łodzi również zasilają one ogólną kasę miejską. Władze Torunia nie były w stanie wskazać konkretnych inwestycji, na które zostały przeznaczone pieniądze z fotoradarów. Rzecznik prezydenta stwierdziła, że trafiają do jednego zbioru pod nazwą „wpływy do budżetu”.

 

Szczeciński magistrat poinformował z kolei, że stosowany przezeń system księgowy nie posiada technicznych możliwości wyodrębnienia dochodów z fotoradarów z ogólnych wpływów straży miejskiej. Są one przeznaczane na realizację bieżących wydatków miejskiego budżetu. Urzędnicy miejscy argumentowali ponadto, że środki publiczne pochodzące z poszczególnych tytułów nie mogą być przeznaczone na finansowanie wymienionych z nazwy wydatków, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej. Problem w tym, że ową ustawą, która stanowi inaczej, jest Ustawa o drogach publicznych. Do grona problemów i technicznych niemożności nie powinno należeć z kolei utworzenie subkonta w rachunkach miejskich.

 

Samorządy biorą, jak widać, przykład z rządu i traktują fotoradary jako maszynki do zarabiania pieniędzy i łatania coraz większych dziur w budżetach. Jeżeli w planach budżetowych przeszacowały wpływy z tego tytułu w podobnym stopniu, w jakim uczynił to minister Rostowski, strach pomyśleć, co będzie w przyszłym roku.

 

Tomasz Tokarski

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram