6 czerwca 2014

Wielostronne, naukowe spojrzenie na gender proponują organizatorzy i prelegenci konferencji, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek i wtorek w Poznaniu.



Wesprzyj nas już teraz!

 

Filologia, historia sztuki, filozofia, psychologia, pedagogika, genetyka, prawo, ekonomia – to dyscypliny, których przedstawiciele będą wykładowcami podczas sesji zorganizowanej przez Wydział Historyczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Komisję Historii Sztuki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.


W pierwszym dniu konferencji wysłuchamy m.in. referatów o genetycznym aspekcie płci człowieka (prof. Alina Midro), gender jako nowej filozofii płci i rodziny (dr Zbigniew Pańpuch), czy też o awangardzie, urbanistyce i rewolucji antropologicznej (dr hab. Piotr Juszkiewicz). Psycholog dr Andrzej Margasiński omawiać będzie rezultaty badań na temat stosunku Polaków do homoseksualizmu. Agata Ławniczak, polonistka, dziennikarka, autorka filmów dokumentalnych zaprezentuje rezultaty analizy narracji, jaką posługują się środki przekazu próbujące zaszczepić w społeczeństwie akceptację dla ideologii gender.


– Media głównego nurtu mówią na ten temat w zasadzie jednym głosem i wzajemnie się dopełniają. Mamy tu do czynienia z oczywistym przykładem manipulacji i propagandy. Obecna propaganda dotycząca gender – ‘nowego, wspaniałego świata’ – czerpie z najgorszych wzorców systemu totalitarnego. Nie dopuszcza w ogóle innego punktu widzenia, a jej owocem jest kształtowanie zupełnie nowego sposobu wrażliwości społecznej, kulturowej, nowego sposobu myślenia, fikcyjnej rzeczywistości, itd. Ów ‘Nowy, wspaniały świat’ jest obietnicą zbudowaną na fałszywym języku – mówi w rozmowie z PCh24.pl red. Agata Ławniczak.

W gronie wtorkowych prelegentów znaleźli się m.in.: dr hab. Aleksander Stępkowski, który mówić będzie o tym, w jaki sposób idee wpływają na sposób zmiany prawnych rozwiązań dotyczących ludzkiej płci, oraz dr Lidia Banowska (podda analizie „gendermowę” – język używany jako narzędzie rewolucji kulturowej). Z kolei dr Natalia Zimniewicz ukaże ekonomiczny aspekt promowania ideologii gender. – Kapitał ma określone poglądy i forsuje je na rynku. Jest bardzo często związany z takimi zjawiskami jak aborcja, in vitro, antykoncepcja, homoseksualizm, transseksualizm, erotyka. Są to wszystko obszary, w których niektóre koncerny mają swoje interesy – mówi dr Zimniewicz.  

RoM

 

Naukowo i przystępnie


Prof. UAM Stanisław Czekalski (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), współorganizator konferencji:


 

O gender powiedziano i napisano już bardzo wiele, niektórzy odbiorcy mediów odczuwają być może już przesyt informacji na ten temat. Czego nowego dowiedzą się słuchacze poznańskiej konferencji? Jaki jest jej cel i do kogo jest skierowana?


– Pytanie trafnie zwraca uwagę na fakt, że obiegową wiedzę na temat gender kształtują przede wszystkim media, zaś ich funkcja informacyjna zwykle łączy się z funkcją formowania przekonań pod kątem reprezentowanych przez nie opcji światopoglądowych. Może to wywoływać wrażenie zamknięcia tematu w już wyrobionych opiniach. Naszej konferencji przyświeca natomiast cel odwrotny –  ma ona służyć rozwinięciu namysłu wokół kwestii gender od strony różnych dziedzin wiedzy naukowej, w których polu widzenia się pojawia. Chcemy pokazać, że na gruncie nauki i akademickiego dyskursu nie da się jej sprowadzić do afirmatywnych twierdzeń formułowanych w ramach gender studies, a przyjmowanych za aksjomaty dla uzasadnienia genderowej polityki. W obliczu ofensywy tej polityki nas interesuje nie afirmacja, lecz możliwość  wielostronnej problematyzacji zjawiska gender. Z takim nastawieniem zaprosiliśmy do udziału w interdyscyplinarnej wymianie refleksji i wyników badań specjalistów reprezentujących różne obszary wiedzy, aby zyskać ogląd problematyki gender z rozmaitych perspektyw. Koncepcja płci kulturowej zostanie przeanalizowana między innymi z punktu widzenia medycyny i psychologii, aktualne próby redefinicji ludzkiej płciowości i polityczne dążenia z tym związane ujęte zostaną w kontekście ideologicznego zaplecza i historycznych precedensów, analiza obejmie mechanizmy promowania idei gender na płaszczyźnie ekonomii, prawa, języka, narracji medialnych, polityki edukacyjnej. Mamy nadzieję, że konferencja pozwoli zaprezentować szerokie spektrum zagadnień związanych z tematem gender w sposób rzetelny pod względem naukowym, ale też ogólnie zrozumiały i przystępny. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych.

 

SZCZEGÓŁY KONFERENCJI

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 132 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram