20 maja 2014

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zaprezentował raport pt. „Czy Polska powinna ratyfikować Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej?” Eksperci nie pozostawiają na konwencji suchej nitki.

 

Podczas konferencji prasowej w PAP, dr Joanna Banasiuk, wiceprezes zarządu Ordo Iuris, przedstawiła zagadnienie przemocy wobec kobiet oraz dwa podejścia do tego problemu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pierwsze z nich uznaje przemoc za zjawisko życia społecznego, uwarunkowane szeregiem innych patologii jak m.in. uzależnienia, rozpad trwałych struktur społecznych – zwłaszcza rodziny – a także oswajanie z przemocą w przestrzeni publicznej. Wymienione czynniki warunkują przemoc względem wszystkich, jednakże dotyczą głównie słabszych, dlatego najczęściej ofiarami padają kobiety. Aby chronić wszystkie ofiary przemocy należy wzmacniać rodzinę, wpajać szacunek dla kobiet i matek, walczyć z uprzedmiotawiającym traktowaniem kobiet jako obiektu żądz oraz chronić ludzi przed uzależnieniami.

 

Drugie podejście uznaje, że przemoc wobec kobiet istnieje dlatego, że rozróżnia się pomiędzy męskimi i żeńskimi rolami społecznymi przeznaczając kobietom role rzekomo służebne. W tym wariancie przemoc przedstawia się jako zjawisko uwarunkowane płcią czyli społecznymi rolami, zachowaniami i działaniami. W ten sposób zjawisko przemocy ujmuje również Rada Europy, która przygotowała Konwencję.

 

Joanna Potocka, radca prawny i publicystka zwróciła uwagę, że w Konwencji razi jej czysto ideologiczny aspekt. Poza tym nie wprowadza żadnych instytucjonalnych rozwiązań przeciwdziałających przemocy. Rada Europy forsuje model budujący instrumentarium i organy, które będą wymuszać wprowadzenie do świadomości Polaków całkowicie nieudokumentowany paradygmat genderowy.

 

Magdalena Korzekwa z CitizenGo.org zauważyła, że Konwencja stawia za wzór te kraje, w których występuje najwyższy wskaźnik przemocy, a także promuje fałszywe podejście do problemu przemocy, tj. uznawanie, że przemoc jest zdeterminowana płcią, zapominając o prawdziwych przyczynach przemocy, jak choćby upadek moralności. – Raport przygotowany przez specjalistów Ordo Iuris, pokazuje, że Konwencja jest manifestem ideologicznym lewicy, który m.in. promuje aborcję – powiedziała Korzekwa.

 

Według Anny Zdort ze Związku Dużych Rodzin 3+, „cały raport wskazuje, że Konwencja wprowadza rozwiązania ideologiczne i stanowi niebezpieczeństwo dla wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców”. Zdort zwróciła również uwagę na niezgodność art. 14 Konwencji z art. 48 ust.1 Konstytucji RP.

 

Wśród wniosków końcowych opracowany przez Ordo Iuris, potępiających ratyfikację Konwencję CAHVIO czytamy m.in., że „system aksjologiczny zawarty w Konwencji, zakładający działania z zakresu inżynierii społecznej, jest nie do pogodzenia z polskim porządkiem konstytucyjnym”. Konwencja nie stanowi również skutecznego instrumentu zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet, ponieważ twórcy Konwencji nie zdefiniowali rzeczywistych zagrożeń i źródeł przemocy, uznając za jedyne źródło przemocy wobec kobiet nierówne relacje władzy pomiędzy kobietą a mężczyzną. Rozwiązania konwencyjne umożliwiają również kwestionowanie chronionego konstytucyjnie modelu rodziny oraz praw rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

 

 

Paweł Ozdoba

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram