Uchwalona przez Radę Miasta Poznania Strategia Oświatowa, to niedopuszczalna ingerencja władz miasta w działalność dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą szkoły. Jak wskazuje Instytut Ordo Iuris” program „nawiązuje do ideologii gender i zagraża swobodzie wyrażania przekonań przez nauczycieli i uczniów, a także prawu rodziców do zapewnienia dzieciom nauczania moralnego i religijnego zgodnego z własnymi przekonaniami”.
Instytut Ordo Iuris przekazał wojewodzie wielkopolskiemu analizę wybranych założeń uchwalonej Strategii Oświatowej Miasta Poznania, wzywając go do podjęcia stosownych działań nadzorczych, w tym do stwierdzenia nieważności uchwały rady miejskiej.
Jak ocenił Instytut, uchwalona przez Radę Miasta Poznania Strategia zakłada ingerencję władz miasta w działalność dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą szkoły. Stanowi to naruszenie m.in. przepisów ustawy Prawo oświatowe oraz świadczy o przekroczeniu kompetencji organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Tymczasem program nie dość, że „nawiązuje do ideologii gender i zagraża swobodzie wyrażania przekonań przez nauczycieli i uczniów, a także prawu rodziców do zapewnienia dzieciom nauczania moralnego i religijnego zgodnego z własnymi przekonaniami”, to realizacja jego założeń ma być obligatoryjna dla szkół publicznych.
PRZECZYTAJ ANALIZĘ PRZYGOTOWANĄ PRZEZ ORDO IURIS
Jak informuje Ordo Iuris, Rada Miasta Poznania 5 marca 2024 r. podjęła uchwałę nr XCVIII/1889/VIII/2024 w sprawie przyjęcia „Strategii Oświatowej Miasta Poznania 2030″. Dokument ten, mający z założenia przyczynić się do wyższej jakości wykształcenia oraz wychowania uczniów poznańskich szkół, nawiązuje do założeń teorii gender, dotykając de facto kwestii światopoglądowych. Powoduje on tym samym zagrożenie dla wolności słowa i sumienia uczniów, a także nauczycieli. Ci ostatni, w ramach przyjętego przez miasto jednego z celów w postaci zapobiegania dyskryminacji oraz zapewnienia „dobrostanu” uczniów, mieliby uczestniczyć w specjalnych szkoleniach. Jak wskazano w Strategii, realizacja jej założeń ma być obligatoryjna dla szkół publicznych.
Uchwalona Strategia stwarza zarazem sposobność do naruszeń konstytucyjnego prawa rodziców do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53 ust. 3 Konstytucji RP).
– Analiza zapisów Strategii Oświatowej Miasta Poznania prowadzi do wniosku, że Rada Miasta Poznania przekroczyła swoje kompetencje, co daje podstawy do wszczęcia przez wojewodę wielkopolskiego postępowania nadzorczego. Takie postępowanie może zakończyć się decyzją stwierdzającą nieważność uchwały rady miejskiej – wskazuje r.pr. Marek Puzio, starszy analityk Instytutu Ordo Iuris.
Instytut Ordo Iuris przekazał wojewodzie wielkopolskiemu przygotowaną analizę wybranych założeń Strategii Oświatowej Miasta Poznania, rekomendując podjęcie stosownych działań nadzorczych, w tym stwierdzenie nieważności uchwały.
Źródło: Ordo Iuris
Zamach na oświatę w Polsce. Nadchodzi Europejski Obszar Edukacyjny