W przedszkolach wielu miast Łotwy w czasie Wielkiego Postu coraz popularniejsze staje się przebieranie dzieci w stroje płci przeciwnej. Rodzicom objaśniono, że to rodzaj maskarady, nawiązujący do starych, nie dla wszystkich znanych, łotewskich tradycji.
Przeciwko takim pomysłom wystąpiło wiele łotewskich organizacji i stowarzyszeń. Najbardziej aktywni są przedstawiciele partii „Zarja” z jej liderem Władimirem Lindermanem oraz stowarzyszenie „Obronimy nasze dzieci” (Lindermann tez jest jego członkiem). Sam Linderman przyznał, że od pewnego czasu w łotewskich przedszkolach wychowawcy chcą, aby dzieci w czasie Wielkiego Postu przebierać w stroje osoby płci przeciwnej. – To niedopuszczalne zarówno teraz, przed świętami, jak i w jakimkolwiek innym czasie – uważa Lindermann.
Wesprzyj nas już teraz!
Przedstawiciele stowarzyszenia „Obronimy nasze dzieci” postulują też, aby na Łotwie przeprowadzić referendum z jednym jedynym pytaniem, które miałoby ochronić dzieci przed postępującą homopropagandą.
Grupa deputowanych łotewskiego sejmu domagała się rezygnacji z wdrażania rządowego „Projektu na rzecz równego traktowania przedstawicieli obu płci na lata 2012-2014”. Do wycofania jednak nie doszło.
Protestują także niektórzy łotewscy nauczyciele. Ich zdaniem, dziś w wielu łotewskich przedszkolach, a niekiedy także w szkołach podstawowych propagowane są „nietradycyjne związki płciowe”.
Przypomnijmy, że dwa lata temu na Łotwie wybuchł skandal związany z „Projektem na rzecz równanego traktowania przedstawicieli obu płci”, który opracowało Ministerstwo Oświaty. Ministerstwo wydało dwie książeczki „Dzień, w którym Karlis był Karliną” i „Dzień, kiedy Ruta była Richardem”. Bohaterowie tych książeczek mieli tylko na jeden dzień wyobrazić sobie, że są przedstawicielami odmiennej płci. Dziewczynki miały m. in. grać w piłkę, chłopcy natomiast bawić się lalkami.
Z drugiej strony warto zaznaczyć, że rząd w Rydze poparł zmiany w „Wytycznych państwowej polityki rodzinnej na lata 2011-2017″ opracowane przez Ministerstwo Opieki Społecznej. Projekt zakłada szereg działań mających na celu wzmocnienie rodziny, a także promocję rozrodczości.
Źródło lenta.ru
ChS