4 października 2024

Genderystyczny wyrok TSUE: Rumunia ma wydać kobiecie męski akt urodzenia

(fot. pixabay.com )

Według najnowszego wyroku Trybunały Sprawiedliwości UE, wszystkie kraje członkowskie muszą respektować „transseksualną” tożsamość stwierdzoną w liberalnych państwach zachodu. To odpowiedź przypadek Rumunki, która chce być traktowana jako meżczyzna.

Orzeczenie TSUE dotyczy obywatelki Rumunii. Kobieta w 2008 r. przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, gdzie z czasem otrzymała obywatelstwo (zachowując rumuńskie). W 2017 r. zmieniła imię i tytuł grzecznościowy na męskie, a trzy lata później otrzymała sądowe uznanie za przedstawiciela płci męskiej.

Kobieta zażądała, by absurdalna zmianę w jej dokumentach wprowadził też rumuński urząd, a także wydał przeinaczony zgodnie z nią akt urodzenia. Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem organy środkowo- europejskiego kraju odmówiły i zażądały powtórzenia postępowania w sprawie „zmiany tożsamości płciowej” przed krajowych sądem, wskazując, że wymaga tego rodzimy porządek prawny.

Wesprzyj nas już teraz!

Sprawa trafiła do sądu w Bukareszcie, który skierował zapytanie o wykładnię prawa unijnego do TSUE oraz pytanie, czy fakt, że Wielka Brytania wyszła z Unii, może wpłynąć na rozpatrywany spór.

W piątkowym orzeczeniu Trybunał uznał, że odmowa przez państwo członkowskie uznania tożsamości płciowej, którą obywatel zgodnie z prawem uzyskał w innym kraju UE ,jest sprzeczne z prawem Unii, a konkretnie narusza przepisy o prawie do swobodnego przemieszczania się i pobytu.

Jak dodał TSUE, nie ma też znaczenia, że wniosek o uznanie zmiany w Rumunii został złożony po brexicie, skoro postępowanie przed brytyjskim sądem w sprawie tożsamości płciowej odbyło się, gdy Wielka Brytania jeszcze była w Unii. Zatem jako państwo członkowskie podlegała przepisom UE i to, że nie jest już w Unii, niczego nie zmienia.

Trybunał uznał też, że rumuńskie organy nie mogą wymusić na obywatelu powtórzenia postępowania sądowego, zwłaszcza że istnieje ryzyko, iż jego wynik będzie odmienny niż uzyskany w tym wypadku w Wielkiej Brytanii. Zresztą – jak przypomniał TSUE – zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPcz) państwa członkowskie są zobowiązane „wprowadzić jasną i przewidywalną procedurę prawnego uznania tożsamości płciowej umożliwiającą zmianę płci”.

(PAP)/oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram