2 lipca 2019

Gietrzwałd: Dzień Pokuty w miejscu objawień Matki Bożej

(Fot. PChTV)

Z inicjatywy księdza profesora Tadeusza Guza oraz szczecińskiej wspólnoty formacyjnej Domus Mariae w poniedziałek odbył się w Gietrzwałdzie pierwszy Dzień Pokutny za grzechy przeciwko życiu, dzieciom i rodzinie.

 

Organizatorzy zachęcali do udziału w uroczystościach przypominając o tym, że nasze państwo wciąż nie chroni życia ludzkiego od poczęcia, dzieci poddawane są systemowej demoralizacji, a Polska uczestniczy w międzynarodowych porozumieniach, zgodnie z którymi rodzina traktowana jest jako miejsce przemocy i nietolerancji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„W roku 2033 będziemy przeżywać Jubileusz Dwóch Tysięcy lat Odkupienia. Przygotowując się na to wydarzenie, przez najbliższe 14 lat chcemy rozważać 14 stacji Drogi Krzyżowej Pana Jezusa. W ten sposób odpowiadamy też na słowo, jakie Chrystus wyrzekł do św. siostry Faustyny: jedna godzina rozważania Mojej bolesnej Męki większą zasługę ma niż cały rok biczowania się aż do krwi (Dz 369)” – napisali inicjatorzy Dnia Pokutnego.

 

Bóg zapłać za wasz przyjazd w to miejsce i ten czas, który zgodziliście się ofiarować Bogu. Przeżywajmy go w duchu ofiary. Ofiara to dar, dar z siebie, z wszystkiego co posiadamy. A ponieważ nie posiadamy zbyt wiele, to ofiarowaliśmy dziś Bogu naszą obecność, nasz trud, nasze zmęczenie, może niewyspanie i ból fizyczny. Złóżmy jednak ten dar w największej hojności, w jakiej jesteśmy w stanie to uczynić – zachęcał, inaugurując gietrzwałdzkie spotkanie ksiądz Łukasz Kadziński.

 

– Jest nas niewielu, z różnych przyczyn, także z tej, że wiele mediów nie chciało nagłośnić tego wydarzenia – wskazywał. – Mam nadzieję, że przyniesie ono wielkie owoce. Jesteśmy w szczególnym czasie oczyszczenia, które przeżywa świat. Przypominamy sobie słowa Chrystusa Pana, który powiedział: „Nie bój się mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu Niebieskiemu wam dać królestwo” (Por. Łk 12, 32). Cieszę się, że z tą świadomością wagi przedsięwzięcia, które dzisiaj tu rozpoczynamy, zgromadziliście się. (…) I my, jako grzesznicy przychodzimy tutaj aby czynić pokutę, i nic więcej. Nie akcje, nie jakieś eventy chrześcijańskie, wielkie wydarzenia. Przyszliśmy tu aby czynić pokutę, aby zgiąć nasze kolana przed Panem wiedząc, że tylko pokutą jesteśmy w stanie wybłagać Jego miłosierdzie i łaskę – przypominał ksiądz Kadziński, który później, w poniedziałkowy wieczór odprawił również Mszę świętą w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego.

 

Autorem wnikliwych i przejmujących rozważań wygłoszonych podczas Drogi Krzyżowej, a także w trakcie południowej Mszy Świętej i katechezy, był wybitny filozof i teolog, ksiądz profesor Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wielokrotnie nawiązywał do głównego tematu poniedziałkowego spotkania – pokuty oraz I Stacji na drodze Męki naszego Zbawiciela, czyli Sądu. Często odnosił się również do nieustannej aktualności przesłania pozostawionego przez Matkę Bożą w Gietrzwałdzie.

 

Dlaczego to objawienie jest dzisiaj tak twórczo pouczające? – zastanawiał się ksiądz profesor Guz wygłaszając kazanie podczas Mszy. – Ponieważ ówczesny okupant tej polskiej ziemi, czyli niemieckie i protestanckie Prusy, osądziły nas na żywot wyłącznie czasowy i przez to eliminowanie Pana Boga z serc naszych przodków oraz prześladowanie Kościoła świętego, zbudowanego na świętym Apostole Piotrze; przez eksterminację katolickiego narodu i Ojczyzny chciał nam zabrać perspektywę wiecznej Polski, skazując nas ich ludzkim i dogłębnie nieprawym sądem na powolną śmierć i tragiczną niewolę w piekle diabła.

 

– Także dzisiaj wielu wrogów Boga objawionego w Panu Jezusie z Nazaretu – z wewnątrz i spoza Polski – chce uczynić z Polakami-katolikami to samo, co tamten niemiecki zaborca. Ale najpierw sądzą oni, że trzeba nam zohydzić Pana Boga, Matkę Najświętszą, Krzyż Pański, Kościół wraz z sakramentami świętymi, duchowieństwem konsekrowanym i sakramentalnymi małżeństwami – jako kolebkami polskich rodzin, parafii, gmin – oraz całym narodem i państwem – mówił kaznodzieja.

 

Jak podkreślił ksiądz profesor, Dzień Pokutny miała uświadomić nam na nowo konieczność wierności Panu Bogu i Kościołowi, a także powrotu do Nich tych spośród nas, którzy zagubili się po drodze.

 

Współorganizatorami wydarzenia były: Konfederacja Gietrzwałdzka oraz Fundacja Osuchowa.

 

 

RoM, Gietrzwałd

Fot. PChTV

 

Wkrótce opublikujemy reportaż filmowy z Dnia Pokuty w Gietrzwałdzie.

 

 {galeria}

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram