We wtorek 27 czerwca w sanktuarium gietrzwałdzkim, dokładnie w 140. rocznicę rozpoczęcia Objawień Maryjnych o 15:00 Mszą Święta zainaugurowane zostaną uroczystości. Organizatorzy spodziewają się, że do Sanktuarium Maryjnego przybyć może nawet około 4 tys. pielgrzymów.
Pątnicy przyjadą z kilku diecezji i archidiecezji – płockiej, toruńskiej, gdańskiej i warmińskiej. Kulminacyjnym punktem będzie Msza Święta o godz. 15:00, którą odprawi abp senior Edmund Piszcz, a metropolita warmiński abp Józef Górzyński, który przebywa w Watykanie, łączyć się będzie z wiernymi, zgromadzonymi w sanktuarium, w modlitwie.
Wesprzyj nas już teraz!
– 140 lat temu, 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się objawienia maryjne, jest to ważny moment, który chcemy uczcić modlitwą, w szczególności modlitwą różańcową, na którą zaprosiliśmy pielgrzymów – podkreślił ks. Krzysztof Bielawny, koordynator uroczystości jubileuszowych
Ks. Bielawny przypomniał, że orędzie gietrzwałdzkie sprzed 140 lat jest wciąż bardzo aktualne i skierowane do współczesnego człowieka. – Jest kierowane do młodzieży, do rodzin, mowa jest w nim o uzależnieniach i o tym, że receptą na nie jest modlitwa i pokuta. Bogactwo orędzia trzeba odkrywać na nowo, bo historia nie była łaskawa dla Gietrzwałdu – mówi ks. Bielawny.
Uroczystości jubileuszowe w sanktuarium w Gietrzwałdzie będą trwały przez lipiec i sierpień, a 10 września odbędą się główne uroczystości odpustowe z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz episkopatu Polski. Obchody zakończy listopadowe sympozjum naukowe nt. sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Gietrzwałd to znane w całej Polsce i na świecie sanktuarium Maryjne. Matka Boża objawiała się w Gietrzwałdzie dwóm nastoletnim dziewczynkom od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Pochodziły one z polskich rodzin i Matka Boża mówiła do nich w języku polskim. Między wieloma pytaniami jakie zadawały Jej dzieci były i takie „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?”, „Czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?”.
W odpowiedzi dziewczynki usłyszały: „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów!”. Od tamtego czasu Gietrzwałd stał się miejscem pielgrzymek ciągnących tu ze wszystkich zaborów.
Objawienia gietrzwładzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe – nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji oraz odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii.
Gietrzwałd to wieś położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana warmińską Częstochową. Jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne.
Program wtorkowych uroczystości w Gietrzwałdzie:
15:00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia
15:15 – Słowo wprowadzające
15:30 – Różaniec – tajemnice radosne (diecezja toruńska)
16:15 – Konferencja
16:45 – Adoracja w ciszy przeplatana śpiewem
17:20 – Różaniec tajemnice światła (diecezja płocka)
18:00 – Msza święta w bazylice maryjnej. Przewodniczy Arcybiskup senior Edmund Piszcz
19:30 – Różaniec – tajemnice bolesne w czasie procesji do źródełka ze świecami, przy źródełku litania loretańska (archidiecezja warmińska)
21:00 – Apel Jasnogórski przy kapliczce objawień – tajemnice chwalebne (archidiecezja gdańska)
22:00 – Zakończenie
źródło: ro.com.pl
Adam Białous