5 września 2017

Gietrzwałd: wkrótce centralne uroczystości 140. rocznicy Objawień Maryjnych

(Źródło: Wikimedia Commons)

Już 10 września będą miały miejsce w sanktuarium w Gietrzwałdzie główne uroczystości 140. rocznicy Objawień Maryjnych oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej koronami papieskimi. Uroczystości odpustowe odbędą się z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, Episkopatu Polski i przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

 

Do gietrzwałdzkiego Sanktuarium Maryjnego spodziewane jest przybycie wielu tysięcy pielgrzymów. Pątnicy przyjadą z terenu całej Polski i różnych miejsc świata. Czuwanie modlitewne rozpocznie się już 8 września. Do czasu głównych uroczystości 10 września, całymi dniami trwać będą modlitwy Maryjne, w tym modlitwa różańcowa, o którą prosiła Matka Boża podczas objawień. Odprawiane będą też liczne Msze św. w ważnych dla Kościoła i Polski intencjach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Modlitwą Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny, o 6.00 rano, rozpocznie się centralny dzień uroczystości – niedziela 10 września. Później odmówiona zostanie modlitwa różańcowa. O godzinie 10.30 z bazyliki na Błonia ruszy procesja z obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. O godzinie 11.00 na Błoniach, będzie miała miejsce główna Eucharystia odprawiona pod przewodnictwem prymasa Polski J.E. ks. abp. Wojciecha Polaka, który wygłosi też homilię.

 

Uroczystości odbywają się również z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Autor obrazu gietrzwałdzkiego nie jest znany. Przyjmuje się, że obraz został wykonany w połowie XVI wieku. Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej przedstawia Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem z ornatem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko ubrane w długą, czerwoną sukienkę. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze znajduje się łaciński napis: AVE REGINA CAELORUM, AVE DOMINA ANGELORUM (Witaj Królowo nieba, witaj Pani Aniołów). Oblicze Matki Bożej jest pełne powagi, łagodności i dobroci.

 

Na podstawie Dekretu Stolicy Apostolskiej – 10 września 1967 roku prymas Polski Stefan kard. Wyszyński, przy współudziale metropolity krakowskiego ks. kard. Karola Wojtyły i biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi, dokonał aktu koronacji obrazu, koronami papieskimi. W uroczystościach koronacyjnych udział wzięło 32 arcybiskupów i biskupów oraz, jak się oblicza – blisko dwieście tysięcy wiernych.

 

Zdaniem metropolity warmińskiego ks. abp Józefa Górzyńskiego celebrowanie rocznicy objawień w Gietrzwałdzie oraz koronacji obrazu winno mieć wymiar nie tylko lokalny, ale i ogólnokrajowy, gdyż były to również bardzo ważne wydarzenie w historii Polski, które wzmocniły nie tylko wiarę, ale i patriotyzm rodaków.

 

Natomiast ks. Krzysztof  Bielawny, koordynator uroczystości jubileuszowych, mówi że orędzie gietrzwałdzkie sprzed 140 lat jest wciąż bardzo aktualne i skierowane do współczesnego człowieka. – Jest kierowane do młodzieży, do rodzin, mowa jest w nim o uzależnieniach i o tym, że receptą na nie jest modlitwa i pokuta. Bogactwo orędzia trzeba odkrywać na nowo – mówi ks. Bielawny.

 

Uroczystości jubileuszowe w sanktuarium w Gietrzwałdzie trwały przez cały lipiec i sierpień, Każdego miesiąca w sanktuarium odbywały się nabożeństwa, pielgrzymki, rekolekcje, spotkania wspólnot katolickich i różne uroczystości przypominające wydarzenia cudownych objawień Maryjnych. Program uroczystości  zakończy się specjalną sesją naukową dopiero w listopadzie.

 

Gietrzwałd to znane w całej Polsce i na świecie sanktuarium Maryjne. Matka Boża objawiała się tam dwóm nastoletnim dziewczynkom od 27 czerwca do 16 września 1877 roku (Warmia była wówczas pod zaborem pruskim). Pochodziły one z polskich rodzin i Matka Boża mówiła do nich w języku polskim. Między wieloma pytaniami jakie zadawały Jej dzieci były i takie „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?” „Czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?”. W odpowiedzi dziewczynki usłyszały „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów!” Później tak się stało. Od czasu objawień Gietrzwałd stał się miejscem pielgrzymek ciągnących tu ze wszystkich zaborów. Według dokumentów w okresie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku (roku objawienia Matki Bożej), do Gietrzwałdu przybyło ok. 300 tys. Polaków z trzech zaborów.

 

Niesamowitą wymowę miało objawienie jakiego doznała Barbara Samulowska. Ujrzała ona Matkę Bożą w czasie odmawiania Różańca. Maryja była w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów. Gorąco prosiła o codzienne odmawianie Różańca. Tą samą prośbę Maryja skierowała 40 lat później do dzieci w Fatimie. Barbara Samulowska, w wieku pełnoletnim wstąpiła do zakonu. Kilkadziesiąt lat (do śmierci) posługiwała na misji w Ameryce Południowej wśród najuboższych. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

 

Objawienia gietrzwałdzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe Polaków pod zaborami – nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii. Do dziś jest on jednym z najliczniej przez pielgrzymów odwiedzanych polskich sanktuarium Maryjnych.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram