Brytyjski farmaceutyczny gigant przyznał się do stawianych mu zarzutów i zgodził się zapłacić 3 miliardy dolarów zadośćuczynienia. To finał procesu dotyczącego nieprawidłowości przy promocji i sprzedaży trzech popularnych leków.
Jak ustalono w trakcie śledztwa, GlaxoSmithKline zalecał podawanie środka przeciwdepresyjnego Paxil pacjentom w wieku poniżej 18 lat, choć był on dopuszczony jedynie do stosowania u dorosłych. Promował także wykorzystanie innego swojego leku poza zakresem jego przeznaczenia. GSK nie cofał się przed rozpowszechnianiem mylącego artykułu naukowego, fundowaniem lekarzom posiłków i kuracji w spa, złamał także prawo odmawiając udostępnienia dokumentacji amerykańskiemu Zarządowi Żywności i Leków.
Wesprzyj nas już teraz!
Sprzeczne z prawem praktyki trwały od lat 90-tych aż do 2007 roku. Koncern przyznał się do trzech spośród stawianych mu zarzutów. Porozumienie o ugodzie ma nie tworzyć „precedensu zarówno pod względem kwoty, jak i zakresu”, jak tłumaczył zastępca prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych James Cole. Ma to być za to „wyraźne ostrzeżenie dla każdej firmy, która zdecydowałaby się złamać prawo”. Koncern ma wypłacić w myśl porozumienia miliard dolarów z tytułu zarzutów karnych i 2 miliardy w ramach uregulowania roszczeń cywilnoprawnych.
Jak się okazało, część strat na skutek nielegalnej działalności koncernu poniósł współfinansowany przez władze program opieki zdrowotnej dla osób ubogich, który nabywał leki po zawyżonych cenach.
Źródło: polskatimes.pl
mat