„Rząd Brazylii, Organizacja Narodów Zjednoczonych i UNESCO łączą siły, aby wzmocnić badania i środki mające na celu zwalczanie kampanii dezinformacyjnych, które opóźniają i wykolejają działania na rzecz klimatu” – informuje na swojej oficjalnej stronie ONZ. Dodano, że inicjatywa zmierza do „zajęcia się dezinformacją klimatyczną”.
Nowa inicjatywa, którą ogłoszono 19 listopada przy okazji szczytu G20 w Rio de Janeiro nosi nazwę: „Globalna inicjatywa na rzecz integralności informacji o zmianach klimatu”. Przewiduje ona współpracę z ekspertami, którzy pomogą „wzmocnić działania przeciwko dezinformacji klimatycznej” w celu „zwiększenia wsparcia dla pilnych działań klimatycznych w czasie, gdy naukowcy ostrzegają, że światu kończy się czas”.
Projekt jest kierowany do wszystkich rządów i organizacji międzynarodowych, które miałyby wesprzeć finansowanie badań i działań „promujących integralność informacji na temat kwestii klimatycznych”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Ta inicjatywa połączy kraje, organizacje międzynarodowe i sieci badaczy w celu wsparcia wspólnych wysiłków na rzecz zwalczania dezinformacji i promowania działań w ramach przygotowań do COP30 w Brazylii – oznajmił prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva.
Ma nie tylko rozszerzyć zakres badań nad „dezinformacją klimatyczną”, ale także „gromadzić dowody z całego świata w celu informowania i wzmacniania strategicznych działań, orędownictwa i komunikacji”.
Inicjatywa powstała w związku ze zobowiązaniem wynikającym z Globalnego Paktu Cyfrowego przyjętego przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych na Szczycie Przyszłości we wrześniu tego roku. Pakt „zachęca podmioty ONZ, we współpracy z rządami i odpowiednimi interesariuszami, do oceny wpływu misinformacji i dezinformacji na osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju”.
– Dzięki tej inicjatywie będziemy wspierać dziennikarzy i badaczy badających kwestie klimatyczne, czasami narażając się na duże ryzyko i zwalczać dezinformację związaną z klimatem, która szerzy się w mediach społecznościowych – oznajmiła z kolei Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO.
Na swojej stronie ONZ informuje, że dzięki nowej inicjatywie, stworzeniu Globalnego Funduszu w celu finansowania pogłębionych badań sieciowych, uda się ujawnić i unicestwić „dezinformacją związaną ze zmianą klimatu”, a także upowszechnić wyniki badań. Funduszem będzie zarządzać UNESCO.
Inicjatywa ma „wspierać i wzmacniać istniejące kampanie komunikacyjne dotyczące zmiany klimatu w celu łagodzenia i przeciwdziałania dezinformacji klimatycznej, w szczególności w okresie poprzedzającym 30. Konferencję Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, COP30, która odbędzie się w Brazylii w listopadzie 2025 r.”
Będzie „wspierać bieżące działania komunikacyjne w celu wzmocnienia integralności ekosystemu informacyjnego na całym świecie i pracować nad uzyskaniem wsparcia ze strony społeczeństwa obywatelskiego oraz grup naukowych z całego świata”.
Na razie przystąpiły do niej, oprócz Brazylii: Chile, Dania, Francja, Maroko, Szwecja i Wielka Brytania, podmioty ONZ (UN Climate Change, Światowa Organizacja Meteorologiczna), Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz część organizacji pozarządowych.
Inicjatywa opiera się na Globalnych zasadach ONZ dotyczących integralności informacji jako ramach działania przedstawionych przez szefa ONZ Antonio Guterresa, zgodnie z jego planem reform zawartych w „Our Common Agenda”.
Zasady te przewidują, że ekosystem informacyjny ma zapewnić „wszystkim wybór, wolność, prywatność i bezpieczeństwo, by ludzie na całym świecie mogli swobodnie wyrażać siebie i podejmować świadome i niezależne decyzje”.
Proponuje się „wzmocnienie pozycji ludzi na całym świecie poprzez przekazanie im większej kontroli nad mediami”, które podsuwają im w oparciu o historię wyszukiwania w sieci określone treści.
Obecnie działa inicjatywa ONZ i agencji Purpose o nazwie „Verified for Climate”, która zajmuje się „obalaniem mitów” i walką przede wszystkimi z tymi, którzy kwestionują konieczność podejmowania działań w celu walki ze zmianami klimatu. Grupa powstała pierwotnie, by zwalczać „dezinformację” w sprawie „pandemii COVID-19” i zachęcać do szczepień oraz akceptacji blokad, dystansowania itp.
Działalność „Verified for Climate” opiera się na trzech filarach: zaufanym posłańcu np. celebrycie, zaangażowaniu organizacji przekonujących odbiorców do danej narracji na poziomie lokalnym i prowadzeniu globalnych kampanii, by dotrzeć do odbiorców docelowych z określonym przekazem.
Sekretarz Generalny ONZ Guterres przemawiając na sesji G20 na temat Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej, powiedział: – Musimy walczyć ze skoordynowanymi kampaniami dezinformacyjnymi utrudniającymi globalny postęp w zakresie zmian klimatycznych, od całkowitego negacjonizmu, przez greenwashing [wywoływanie wrażenia, że jakiś produkt jest ekologiczny, choć wcale tak nie jest – red.], po nękanie naukowców zajmujących się klimatem.
Według UNESCO „dezinformacja klimatyczna” „podważa konsensus naukowy, utrudnia władzom skuteczne reagowanie na kryzys i zagraża bezpieczeństwu dziennikarzy oraz obrońców środowiska pracujących na pierwszej linii”.
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu twierdzi z kolei, że tego typu działania zagrażają osiągnięciu celów klimatycznych.
Niestety, proponowane działania zmierzają do uciszania stanowiska naukowców o odmiennych poglądach.
Źródło: un.org
AS