Forum Kobiet Polskich wystosowało do marszałka Sejmu wniosek o skierowanie tekstu konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej pod obrady sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Organizacja chce także, by w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne w sprawie kontrowersyjnego dokumentu Rady Europy.
Forum Kobiet Polskich w liście do marszałka Sejmu zwraca uwagę, że Konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wywołuje w społeczeństwie polskim ogromny niepokój. Jak podkreśla Ewa H. Kowalewska, prezes Forum Kobiet Polskich, w takiej sytuacji, konwencja powinna być szeroko konsultowana, a jej cele i stan, który przy jej pomocy zamierza się osiągnąć, wyjaśnione społeczeństwu.
Wesprzyj nas już teraz!
„Niestety, jak dotąd nie było autentycznej konsultacji społecznej, a jedyną organizacją, z jaką Rząd PR rozmawiał na ten temat, było stowarzyszenie Kongres Kobiet, które ze względu na skrajnie feministyczne poglądy reprezentuje niewielki procent polskich kobiet. Również my, w imieniu Forum Kobiet Polskich, skupiającego przedstawicielki 53 organizacji kobiecych, choć wielokrotnie zwracałyśmy się o możliwość przedstawiania naszej opinii, nie zostałyśmy zaproszone do konsultacji” – podkreślono we wniosku do marszałka Sejmu, który podpisały Ewa H. Kowalewska – prezes Forum Kobiet Polskich oraz Anna Lisiewicz – sekretarz FKP.
Zdumienie FKP budzi m.in. fakt, że obecnie konwencja jest rozpatrywana przez dwie komisje sejmowe, które nie są powołane do merytorycznej oceny konwencyjnych rozwiązań: Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisję Spraw Zagranicznych. Dokument nie trafił natomiast pod obrady komisji podstawowej dla tematyki konwencji: Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
„To właśnie do zakresu działania i kompetencji tej komisji należą sprawy dotyczące kształtowania polityki społecznej państwa (…) oraz sprawy dotyczące ochrony praw kobiet i zapewnienia im równych szans w życiu zawodowym i społecznym, a także sprawy związane z przestrzeganiem konstytucyjnej zasady równych praw kobiet i mężczyzn” – czytamy we wniosku.
Zabrakło także opinii Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży na temat „wprowadzanych przez konwencję kontrowersyjnych treści do programów szkolnych i pozbawiania rodziców konstytucyjnego prawa do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami”.
Dyskusja w ramach tych komisji oraz zorganizowanie wysłuchania publicznego w tej sprawie są jak najbardziej zasadne – zauważa FKP. Konwencja nie wprowadza bowiem żadnych nowych rozwiązań zapobiegających przemocy wobec kobiet, gdyż są już one obecne w polskim prawie. Usiłuje natomiast doprowadzić do głębokich zmian społecznych i kulturowych, o czym społeczeństwo powinno być w pełni poinformowane.
Dlatego FKP przygotowało wiele pytań, które zdaniem organizacji powinny być postawione na forum publicznym. FKP pyta m.in., dlaczego konwencja promuje rozwiązania o charakterze ideologicznym, wprowadza genderową definicję płci i jakie będą tego konsekwencje dla zmian w polskim prawie.
pam