29 maja 2017

Jednym z dzieł, które uświetni przypadającą w tym roku 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie jest zorganizowanie przez władze samorządowe w tej miejscowości pierwszego w Polsce Muzeum Historii Różańca Świętego, przed którym stanie przestrzenna rzeźba-instalacja największego na świecie różańca.  Pomysłodawcy tego dzieła podkreślają, że modlitwa różańcowa to dar dla ludzkości od Maryi, najdoskonalsza broń duchowa.

 

140 lat temu, 27 czerwca 1877 roku, w Gietrzwałdzie objawiła się Matka Boża. Z okazji tej rocznicy abp Józef Górzyński powołał do komitetu organizacyjnego obchodów objawień gietrzwałdzkich przedstawicieli gminy. Efektem tej współpracy będzie realizacja kilku projektów, które uświetnią specjalne uroczystości. Największym z nich jest powstanie Muzeum Historii Różańca Świętego i wykonanie przestrzennej rzeźby-instalacji największego na świecie różańca. Te dzieła otrzymały już błogosławieństwo ks. arcybiskupa. „Jego Ekscelencja abp. Józef Górzyński Metropolita Warmiński akceptuje i błogosławi dziełu, jakim jest podjęta przez gminę Gietrzwałd inicjatywa utworzenia Muzeum Różańca wraz z wykonaniem największego na świecie Różańca”, napisano w piśmie skierowanym do Urzędu Miejskiego w Gietrzwałdzie z Kurii Archidiecezji Warmińskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nowe muzeum ma mieć siedzibę w Izbie Muzealnej w Gietrzwałdzie. Docelowo jest planowane przeznaczenie samodzielnego budynku dla tego przedsięwzięcia. — Mamy pomysł na pozyskanie na siedzibę muzeum historycznego budynku z XIX wieku, w którym będą gromadzone zbiory. Znajdą się w nim różańce z całego świata, m.in. z 12. miejsc na świecie, w których objawiła się Matka Boża — mówi Jacek Adamas, dyrektor GOK w Gietrzwałdzie – jeden z organizatorów Muzeum Różańca.

 

Już w czerwcu w Gietrzwałdzie będzie można zobaczyć wystawę dawnych pocztówek ukazujących kult, jakim Matka Boża cieszy się od wieków w tej warmińskiej miejscowości. Ta wyjątkowa kolekcja należy do Wojciecha Kujawskiego, autora 10 książek o historii Warmii, w których ilustracjami są właśnie unikatowe widokówki. Jedna z pocztówek ma dokładnie 140 lat, powstała wkrótce po cudownych objawieniach Matki Bożej. Widać na niej kościół, pielgrzymów w XIX-wiecznych strojach, kapliczkę objawień i modlących się przy niej wiernych, sklepy kolonialne a także cudowne źródełko. Blisko 50 starych, mających sto i więcej lat, unikatowych pocztówek, dla potrzeb wystawy przeformowano w plakaty formatu 70 na 100 cm. Tytuł ekspozycji to „Pozdrowienia z polskiej Warmii. Wspomnienia pielgrzymów z Gietrzwałdu z lat 1877-1939”. Według dokumentów w okresie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku (roku objawienia Matki Bożej), do Gietrzwałdu przybyło ok. 300 tys. Polaków z trzech zaborów.

Centralne uroczystości zaplanowano na wrzesień, ale każdego miesiąca w sanktuarium trwają nabożeństwa, pielgrzymki, rekolekcje, spotkania wspólnot katolickich i różne uroczystości przypominające wydarzenia cudownych objawień Maryjnych. Metropolita warmiński abp Józef Górzyński zapowiedział, że na główne, wrześniowe uroczystości przybędzie do Gietrzwałdu „cały episkopat, nuncjusz papieski i najwyższe władze państwowe”. Zdaniem metropolity warmińskiego celebrowanie rocznicy objawień w Gietrzwałdzie winno mieć wymiar nie tylko lokalny, ale i ogólnokrajowy, gdyż objawienia Maryjne w Gietrzwałdzie, to również bardzo ważne wydarzenie w historii Polski, które wzmocniło nie tylko wiarę, ale i patriotyzm rodaków żyjących w trzech zaborach zniewolonej Ojczyzny.

 

Gietrzwałd to znane w całej Polsce i na świecie sanktuarium Maryjne. Matka Boża objawiała się w Gietrzwałdzie dwóm nastoletnim dziewczynkom od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny jednej z nich – Barbary Samulowskiej, która w dorosłym życiu została zakonnicą i większą część życia spędziła na misji w Gwatemali. Obie dziewczynki pochodziły z polskich rodzin i Matka Boża mówiła do nich w języku polskim. Między wieloma pytaniami jakie zadawały Jej dzieci były i takie „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?”, „Czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?”. W odpowiedzi dziewczynki usłyszały: „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów”. Od tamtego czasu Gietrzwałd stał się miejscem pielgrzymek ciągnących tu ze wszystkich zaborów. Objawienia Maryjne w Gietrzwałdzie są jedynymi takimi w Polsce uznanymi przez Rzym.

 

Barbara Samulowska ujrzała Matkę Bożą w czasie odmawiania różańca. Maryja była w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów. Gorąco prosiła o codzienne odmawianie Różańca. Tą samą prośbę Maryja skierowała 40 lat później do dzieci w Fatimie.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram