3 czerwca 2022

Goldman Sachs alarmuje: wzrost produkcji ropy przez OPEC+ nie przywróci równowagi na rynku

(fot. Pixabay)

„Zapowiedziany w czwartek przez OPEC+ wzrost produkcji ropy nie doprowadzi do przywrócenia równowagi na światowym rynku, który już teraz zaczyna odczuwać deficyt w związku z ożywieniem popytu w Chinach”, ocenili w piątkowym komentarzu analitycy banku Goldman Sachs.

W czwartek OPEC+ ogłosił zwiększenie produkcji ropy w lipcu i sierpniu.

„Grupa zatwierdziła zwiększenie produkcji ropy o 648 tys. baryłek dziennie w lipcu i sierpniu, czyli o około 50 proc. więcej niż w ostatnich miesiącach. Moskwa udzieliła pełnego poparcia dla planu, a rozmowy zakończyły się w ciągu zaledwie 11 minut, jak powiedzieli delegaci, którzy prosili o nieujawnianie ich nazwisk, ponieważ informacje te są prywatne”, pisała w czwartek agencja Bloomberga.

Wesprzyj nas już teraz!

W piątek do decyzji OPEC+ odnieśli się analitycy banku Goldman Sachs. Ich zdaniem zapowiadany wzrost produkcji „jest niewystarczający do zrównoważenia światowego rynku ropy, który już teraz zaczyna odczuwać deficyt w związku z ożywieniem popytu w Chinach”. W związku z tym GS podtrzymuje prognozę dotyczącą dalszego wzrostu cen ropy Brent w drugiej połowie br. do poziomu 125 dolarów za baryłkę.

„Decyzja nie oznacza wyższego poziomu produkcji w tym roku, gdyż produkcja zostanie po prostu przeniesiona z września”, zauważyli analitycy. Zakładają ponadto, że „wiele krajów będzie nadal nieterminowo realizować swoje kwoty”.

Zapowiedziany wzrost jest zdaniem ekspertów „niewielki w porównaniu z rosnącym ryzykiem”, czyli przewidywanym przez bank spadkiem produkcji netto OPEC+ o 500 tys. baryłek w stosunku wcześniejszych prognoz sprzed inwazji na Ukrainę.

„Uważamy, że wzrost produkcji OPEC+ jest zbyt mały, aby naprawić strukturalny deficyt na rynku ropy”, ocenili eksperci.

Wskazali również na ograniczone moce przerobowe. „Chociaż dodatkowy wzrost produkcji w krajach OPEC pod koniec lata mógłby wpłynąć na nastroje (…), to odbyłoby się to kosztem pozostałych wolnych mocy produkcyjnych. Naszym zdaniem nie rozwiązałoby to problemu wąskich gardeł w zdolnościach przerobowych rafinerii”, podsumowali analitycy GS. (PAP)

 

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram