W czwartek 17 marca izraelskie wojsko ze wsparciem sił specjalnych i granicznych uśmierciło czterech Palestyńczyków podczas operacji przeprowadzonej na Zachodnim Brzegu. Według strony Palestyńskiej działania od początku miały na celu wyłącznie zimnokrwiste morderstwo liderów arabskich organizacji.
Organy izraelskie podały, że wśród zabitych było dwóch bojowników poszukiwanych w związku z „działalnością terrorystyczną” i mężczyzna, który próbował zaatakować wojskowych łomem.
Natomiast palestyńskie ministerstwo zdrowia przekazało, że ofiary śmiertelne, to dwaj wysocy rangą przedstawiciele ugrupowań Islamski Dżihad i Hamas, a także m.in. 16-letni chłopiec. Według tego źródła 20 osób zostało rannych w wyniku wymiany ognia z Izraelczykami. Stan zdrowia czterech poszkodowanych jest oceniany jako poważny.
Wesprzyj nas już teraz!
Siły izraelskie wkroczyły do miasta w środku dnia. Przejechali dwoma samochodami, zatrzymali się na środku ulicy i strzelili jednej z osób w głowę. Zginął też nastolatek, który pracował w firmie rodzinnej i nie był zaangażowany w żadne działania zbrojne – relacjonował palestyński informator agencji Reutera. Rzecznik prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa nazwał czwartkową izraelską operację „brutalnym morderstwem”.
Od początku roku w Izraelu oraz na kontrolowanych przez ten kraj terenach zamieszkanych przez ludność arabską zginęły już co najmniej 93 osoby, w tym ponad 80 Palestyńczyków – powiadomiła BBC.
Brytyjska stacja przypomniała, że najnowsze tragiczne zdarzenia w Dżeninie nastąpiły na kilka dni przed planowanymi izraelsko-palestyńskimi rozmowami w egipskim Szarm el-Szejk, w których mają wziąć udział również przedstawiciele władz Egiptu, USA i Jordanii. Inicjatywa ta ma doprowadzić do obniżenia poziomu napięcia pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami przed świętym dla muzułmanów miesiącem Ramadan, rozpoczynającym się w tym roku 22 marca.
Położony na północy Zachodniego Brzegu Dżenin jest jednym z obszarów, na których siły izraelskie zintensyfikowały w ciągu ostatniego roku operacje zbrojne przeciwko palestyńskim bojownikom. W styczniu media informowały, że są to działania odwetowe po kolejnej fali przemocy w izraelskich miastach, skutkującej śmiercią około 30 osób.
Przed trzema miesiącami telewizja Al-Dżazira oceniała, że izraelsko-palestyńskie starcia w 2022 roku były największą od 16 lat eskalacją konfliktu pomiędzy tymi narodami.
(PAP)/ oprac. FA
ONZ bierze pod lupę „przedłużającą się okupację Palestyny”. Izrael protestuje
Znów niespokojnie na Zachodnim Brzegu. Żydowscy osadnicy zaatakowali Palestyńczyków
Izrael chce rozwiązania „kwestii Palestyny”? Wojna jest blisko!