7 października 2015

Granica polsko-litewska rejonem najbardziej narażonym na atak ze strony wrogów NATO

(By Ministerstwo Obrony Narodowej (www.do.wp.mil.pl) [Attribution], via Wikimedia Commons)

Na konferencji w waszyngtońskim Hotelu Willard głównodowodzący sił USA w Europie ujawnił tajną dotąd mapę. Wedle projekcji generała Bena Hodgesa, jednym z punktów zapalnych na kontynencie jest granica polsko-litewska. Zajęcie „przesmyku suwalskiego” przez Rosję mogłoby odciąć od NATO kraje bałtyckie.

 

Prezydent Estonii Thomas Hendrik Ilves porównał wagę „przesmyku suwalskiego” do „przesmyku Fulda”. Chodziło mu o miejsce, w którym podczas zimnej wojny państwa NATO spodziewały się ataku ze strony ZSRR i krajów Układu Warszawskiego. W zachodnioniemieckiej Fuldzie znajdowały się znaczne siły zbrojne Zachodu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dziś taką rolę pełni miasto Suwałki w Polsce, które jest mniej więcej tej samej wielkości co Fulda. To przesmyk, bo jest to około 70 kilometrów pomiędzy Białorusią a obwodem kaliningradzkim. Tylko granica dzieli tutaj Polskę od Litwy, a potem Łotwy i Estonii, więc jeśli ktoś chciałby odciąć dostęp do państw bałtyckich, powinien zwrócić baczną uwagę na przesmyk suwalski – zauważyła głowa państwa Estonii.

 

Podczas konferencji generał Ben Hodges wyraził swoje zastrzeżenia do obecnego działania państw NATO. Jego zdaniem należy zmienić sytuację, w której przejście wojsk (nawet szybkiego reagowania) z jednego kraju do drugiego zajmuje kilka a nawet kilkanaście dni. Krytycy Hodgesa zauważyli jednak, że takie przepisy obowiązują na wypadek pokoju.

 

Nie wiadomo jednak jak zachowa się Sojusz Północnoatlantycki w razie wybuchu wojny hybrydowej. Ewentualny atak „zielonych ludzików” na któryś z krajów bałtyckich nie musi uruchomić procedur obronnych NATO.

 

Źródło: „Gazeta Polska”

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram