7 lipca 2022

Granica z Litwą to nowy kierunek napływu imigrantów. Straż Graniczna odnotowuje coraz więcej incydentów

(fot. Twitter.com / Straż Graniczna)

Zapora na polsko-białoruskiej granicy może spowodować, że nielegalni migranci zostaną skierowani na inne kierunki, obecnie widać kierunek litewski – mówił komendant główny SG gen. Tomasz Praga. Poinformował też o incydencie, gdy do zatrzymania tzw. kurierów funkcjonariusze musieli użyć broni.

Dobiega końca budowa zapory, która ma 187 km długości. Ma być zakończona do 15 lipca. To ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów. Praga powiedział, że pełną gotowość operacyjną i funkcjonalność bariery będzie można ocenić w połowie września, gdy cała bariera będzie gotowa. Ocenił, że sama zapora w postaci stalowego płotu przynosi efekty. Przypomniał, że w ubiegłym roku było prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a do połowy tego roku już niecałe 6 tys. prób, w tym najwięcej w marcu i kwietniu.

„Zapora, która powstała na granicy z Białorusią, spowoduje, że ewentualnie grupy nielegalnych migrantów zostaną przekierowane w różnych kierunkach” – zauważył komendant.

Wesprzyj nas już teraz!

Wymienił dwa kierunki – jeden z odcinka granicy ukraińsko-białoruskiej. „Chociaż spodziewałbym się tutaj mniejszej liczby osób, dlatego, że strona ukraińska bardzo rygorystycznie i mocno pilnuje tej granicy” – mówił.

„Takim niebezpieczeństwem jest (również) granica pomiędzy Białorusią a Litwą. Tam też powstała zapora, ona jest o wiele niższa, mniej wytrzymała i już dziś w meldunkach odczytujemy (próby – PAP) na przesmyku suwalskim” – powiedział Praga. Podał przykład minionej doby, gdy – jak mówił – 24 osoby próbowały przedostać się przy udziale czterech kurierów. Mówił, że był tam „ślad” litewski, a wcześniej rosyjski.

Praga zaznaczył, że jest w kontakcie ze swoim odpowiednikiem w Niemczech i strona niemiecka też zauważa, że „ten profil jest taki, jak my wskazujemy, również zauważają, że ta liczba jest stabilna, natomiast trudno przewidzieć sytuację, która może mieć miejsce”.

W ocenie Pragi, coraz mniej osób podejmuje próby wyjazdu, by dostać się na Białoruś lub do Rosji. „Wiemy na dzisiaj, że wiele osób rezygnuje” – dodał.

Komendant poinformował też o planach budowy perymetrii na odcinku granicy polsko-rosyjskiej z Obwodem Kaliningradzkim. „Jesteśmy praktycznie gotowi, dokumentacja została przygotowana, prowadzimy prace, żeby pozyskać odpowiednie środki finansowe. Szacujemy, że na tym odcinku będziemy potrzebowali, patrząc na inflację, ok. 330 mln zł” – mówił i dodał, że „ten partner jest też coraz mniej stabilny”.

Praga poinformował też, że w czwartek w Augustowie (Podlaskie) funkcjonariusze SG musieli użyć broni palnej do zatrzymania dwóch pojazdów. „Zarówno strzały ostrzegawcze, jak i strzały w koła pojazdów, które nam uciekały. Wszystkie osoby zostały zatrzymane, nikomu nic się nie stało” – mówił. Poinformował też, że podczas tego zdarzenia „była próba przejechania naszego funkcjonariusza, ma on drobne obrażenia”.

PAPpap logo

oprac. PR

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram