Firma Westinghouse Electric Company właśnie ogłosiła rozpoczęcie prac Front-End Engineering and Design (FEED) w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Otrzymała na ten cel grant od Agencji Handlu i Rozwoju Stanów Zjednoczonych (USTDA).
Prace FEED mają „być dużym krokiem naprzód w zbliżaniu projektu do realizacji”. Wszczęcie prac wynika w umowy międzyrządowej (IGA) między Polską a Stanami Zjednoczonymi dotyczącej współpracy na rzecz rozwoju cywilnego programu energetyki jądrowej. Przygotowanie projektu będzie w większości finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych – czytamy na stronie firmy.
– Dziękujemy rządom Polski i USA za IGA i wsparcie USA w kierowaniu finansowaniem FEED. Działania FEED są ważnym krokiem w rozwoju polskiego programu elektrowni jądrowych, a Westinghouse oczekuje na przedstawienie polskiemu rządowi najbardziej zaawansowanej i konkurencyjnej oferty technologicznej dla tego bardzo ważnego projektu – komentował Elias Gedeon, starszy wiceprezes ds. operacji komercyjnych w Westinghouse.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt pod inwestycje będzie opracowany wspólnie z Bechtel Power Corp., partnerem w zakresie inżynierii, budowy i zarządzania projektami. Całość ma być oparta na technologii Westinghouse AP1000®.
Wstępne studium inżynieryjne ma być po roku zweryfikowane przez polski rząd, by ostatecznie wybrać najlepszego partnera do programu budowy elektrowni jądrowej.
Westinghouse podkreśla, że jej długofalowa strategiczna współpraca z Polską i Stanami Zjednoczonymi poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju, radykalnie zredukuje emisję dwutlenku węgla i utrzyma niezawodną produkcję energii elektrycznej po wyłączeniu starszych jednostek węglowych.
Westinghouse Electric Company specjalizuje się w energii jądrowej i dostarcza produkty oraz technologie dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej na całym świecie. Firma Westinghouse dostarczyła pierwszy na świecie komercyjny reaktor w 1957 roku w Shippingport (Pensylwania).
W oparciu o technologię Westinghouse ma działać około połowa elektrowni jądrowych na świecie.
Źródło: prnewswire.com
AS