15 lipca 2015

Grecki premier niechętny wobec reform oczekiwanych przez Europę. Dziś głosowanie

(By FrangiscoDer (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Premier Grecji Alexis Tsipras wyraził we wtorek wątpliwości dotyczące wymagań przedstawionych przez europejskich wierzycieli. W grę wchodzi zasilenie Aten sumą 96 miliardów dolarów, już w środę w Parlamencie Grecji odbędzie się pierwsze głosowanie w tej sprawie. Jego pozytywny wynik to jeden z warunków otrzymania wsparcia.

 

Alexis Tsipras stwierdził, że nie wierzy w warunki, które miały zostać na nim wymuszone w zamian za dalszą pomoc finansową. Mimo tego będzie stał na ich straży – taki jest warunek pozostania Grecji w strefie euro. Gdyby Grecy wyszli ze strefy wspólnej waluty, pozostaliby z zaciągniętymi zobowiązaniami bez nadziei na programy pomocowe.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Oczekiwane reformy zakładają zarówno podwyżki podatków, jak i cięcia wydatków. Ateny muszą m.in. podwyższyć podatek od firm do 28 procent i podatek VAT od żywności przetworzonej do 23 procent. Stawką 13 proc. objęta ma być żywność nieprzetworzona, energia elektryczna i usługi hotelowe, a sześcioprocentową lekarstwa i książki. Grecy mieliby wprowadzić także podatek od luksusu naliczany w przypadku wartościowych samochodów, jachtów i basenów, a także zwiększyć obciążenia fiskalne rolników. Dodatkowo, parlament miałby znieść możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę i podnieść wiek emerytalny do 67 lat. Do 22 lipca Ateny miałyby przyjąć drugą reformę, zwiększającą efektywność wymiaru sprawiedliwości. Kroki te mają przywrócić zaufanie ze strony innych członków Eurostrefy.

 

Najprawdopodobniej plan oszczędnościowy przejdzie w greckim parlamencie, choć przeciwko opowiedzą się niektórzy deputowani należący do Syrizy. Środowe głosowanie dotyczyć będzie dopiero pierwszej części planu pomocowego, na spełnienie dalszych warunków Grecy mają czas do 22 lipca. Także w krajach udzielających pomocy, m.in. w Niemczech i Finlandii, program musi uzyskać aprobatę parlamentów. Dopiero wówczas rozpoczną się formalne negocjacje dotyczące udzielenia Grecji pomocy siegającej 96 miliardów dolarów.

 

Od 2010 r. kraje strefy euro wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym pożyczyły już Grecji 257 miliardów dolarów. Grecja już dwukrotnie nie wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec MFW. Pierwszy raz miało to miejsce pod koniec czerwca, drugi – w ostatni poniedziałek.

 

Źródło: BBC, CNN

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 430 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram