Arcybiskup większy kijowsko-halicki Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, Światosław Szewczuk, ostrzegł papieża przed dostrzegalnym w Watykanie uleganiem rosyjskiej propagandzie. Poinformował o tym na konferencji prasowej organizowanej w siedzibie Radia Watykańskiego. Przekazane szczegóły dotyczące sytuacji katolików na Ukrainie różnią się od wizerunku Putina – obrońcy chrześcijaństwa utwierdzonego w umysłach wielu watykańskich hierarchów.
Greckokatolicki hierarcha złożył wizytę ad limina wraz z ponad dwudziestoma ukraińskimi biskupami – zarówno obrządku wschodniego jak i zachodniego. Wizyta była okazją do powiadomienia papieża Franciszka o szczegółach dramatycznej sytuacji, w której znajduje się Ukraina. Papież zapoznał się z raportami przedstawionymi przez biskupów z rejonów okupowanych przez Moskwę, w tym z Krymu. O niechętnej postawie Putina względem katolików świadczy nakaz ponownej rejestracji pięciu greckokatolickich parafii z Krymu, po tym jak został on zaanektowany przez Rosję. Gdy podjęto te próby, zostały one trzykrotnie odrzucone.
Wesprzyj nas już teraz!
Uświadomienie papieża odnośnie do szczegółów sytuacji na Ukrainie było niezbędne, gdyż pod pewnymi względami Watykan zdawał się ulegać rosyjskiej manipulacji. Chodzi tu o użycie przez papieża terminu „bratobójcza wojna” w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie. Termin ten sugerujący, jakoby Ukraina była częścią Rosji przypadł do gustu zwolennikom polityki Moskwy, a zwłaszcza podporządkowanemu jej Patriarchatowi Moskiewskiemu.
Władimir Putin formalnie utrzymuje lepsze stosunki z Watykanem od swoich poprzedników. 5 czerwca 2000 r. podczas swojej pierwszej wizyty zagranicznej spotkał się ze św. Janem Pawłem II, a 13 marca 2007 r. – z Benedyktem XVI. W listopadzie 2013 r. spotkał się z papieżem Franciszkiem. Podczas wizyty poruszono kwestie sytuacji chrześcijan na świecie, katolików w Rosji, a także obrony życia i rodziny.
Źródła: tfp.org / lanuovabq.it / kresy.pl / tvp.info
Mjend