3 grudnia 2023

„Greenwashing” ma się dobrze. „Giganci przemysłowi, nie zwykli rolnicy, będą beneficjentami COP28”

(Oprac. GS/PCh24.pl)

Giganci przemysłowi, a nie zwykli rolnicy, będą głównymi beneficjentami deklaracji COP 28 podpisanej w piątek w Dubaju – ostrzega katolicka agencja pomocy międzynarodowej CAFOD.

Ponad 130 krajów podpisało „Deklarację Liderów w sprawie systemów żywnościowych, rolnictwa i działań na rzecz klimatu” podczas piątkowego szczytu klimatycznego w Dubaju. Organizatory okrzyknęli podpisanie deklaracji pierwszym zobowiązaniem do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w globalnym systemie żywnościowym.

„Ta deklaracja ma pomóc w pobudzeniu woli politycznej potrzebnej krajom na całym świecie do przekształcenia naszych systemów żywnościowych w obliczu zmian klimatycznych” – powiedziała Miriam Almheiri, minister ds. zmian klimatycznych i środowiska ZEA, ogłaszając deklarację.

Wesprzyj nas już teraz!

Jednak zdaniem przedstawicieli CAFOD (Catholic international development charity), charytatywnego ramienia episkopatu Anglii i Walii, treść deklaracji w wielu miejscach brzmi wręcz ironicznie. Chodzi m.in. o zabezpieczenie interesów największych koncernów rolniczo-przemysłowych, dokonywane pod płaszczykiem ochrony najbiedniejszych rolników z krajów rozwijających się.  

Zdaniem Diego Martineza Schuetta, rzecznika CAFOD, plany wzmocnienia globalnych systemów handlu za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu przyniosą korzyści tylko dużym firmom. Utrwalają one bowiem dotychczasowe schematy finansowania, w których zaledwie 0,3 wszystkich dopłat trafia do drobnych rolników, chociaż produkują oni jedną trzecią żywności na świecie.

„Deklaracja ta będzie skuteczna tylko wtedy, gdy zachęci rządy do skupienia się na wzmocnieniu lokalnych systemów żywnościowych poprzez rozwiązania, które już okazały się skuteczne, takie jak agroekologia” – wyjaśnił w oświadczeniu.

Rozmowy podczas COP28 rozpoczęły się od uzgodnienia sposobu funkcjonowania zapowiadanego „funduszu strat i szkód”. Negocjatorzy zgodzili się, że nowy fundusz będzie zarządzany przez Bank Światowy w pierwszych latach jego funkcjonowania, z finansowaniem zapewnianym przez bogate kraje, które przyczyniły się do emisji największej ilości gazów cieplarnianych.

Źródło: cruxnow.com
PR

Jeszcze więcej OZE, mniej mięsa i… własności. W Dubaju rusza szczyt klimatyczny COP28

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram