27 marca 2013

Grekokatolicy rozpoczęli Wielki Post

(fot. JeremyA / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Katolicy obrządku wschodniego dopiero rozpoczęli Wielki Post. W niedzielę, zwaną Niedzielą Pojednania, kapłan, klęcząc przed wiernymi, prosił o przebaczenie win. Tegoroczna Wielkanoc według kalendarza juliańskiego przypada na początku maja.

 

Przez wiele stuleci po Soborze Nicejskim chrześcijanie obydwu obrządków mieli wspólne daty świąt – podkreśla ks. mitrat dr Stefan Batruch, proboszcz greckokatolickiej parafii w Lublinie. Odkąd Kościół zachodni posługuje się kalendarzem gregoriańskim, daty świąt są rozbieżne, a w tym roku różnica w obchodach Wielkiej Nocy jest rekordowa: 5 tygodni.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Okres Wielkiego Postu rozpoczął się u grekokatolików w minioną niedzielę, zwaną Niedzielą Pojednania, zawierającą obrzęd prośby o przebaczenie. Jest to dzień zachęty, aby we wspólnocie kościelnej, w rodzinach i w ogóle pomiędzy ludźmi odbyło się przebaczenie przewinień czy zranień we wzajemnych relacjach – wyjaśnia ks. mitrat (odpowiednik infułata).

 

„Na przykład podczas liturgii w naszej cerkwi ukląkłem przed parafianami i w akcie pokutnym prosiłem, aby przebaczyli mi wszystkie moje niedopełnienia obowiązków albo postępowanie, które spowodowało zgorszenia czy zranienia u wiernych”. Post jest srogi – mówi ks. proboszcz Batruch – dotyczy pokarmów mięsnych i ilości, jednakże ściśle postnymi w tygodniu są dni od poniedziałku do piątku, a soboty i niedziele są jakby dniami oddechu. W wielkopostne środy i piątki podczas nabożeństw nie ma anafory (modlitwy eucharystycznej) i konsekracji, podobnie jak w liturgii łacińskiej w Wielki Piątek – jest to liturgia Wcześniej Uświęconych Darów, które służą do przyjęcia Komunii Świętej.

Do Wielkiego Tygodnia grekokatolicy mają więc jeszcze ponad miesiąc. Ks. Batruch zwraca przy okazji uwagę, że osobą dobrze zorientowaną w liturgii wschodniej jest nowy papież Franciszek. Arcybiskup stolicy Argentyny nie tylko był zwierzchnikiem dla wiernych rytów orientalnych. Okazuje się, że jako chłopak uczęszczał w Buenos Aires do szkoły salezjańskiej, gdzie był wychowankiem ks. Stefana Czmila SDB, grekokatolika pochodzącego z Ukrainy. Sam zgłosił się, aby codziennie posługiwać wcześnie rano do sprawowanej przez ks. Czmila Boskiej Liturgii.

 

Lubelszczyzna ma trzy wspólnoty katolików obrządku wschodniego – w Lublinie, Hrebennem i parafię neounicką w Kostomłotach. W sumie – szacuje ks. mitrat Batruch – obejmują one ok. 1000 wiernych, przy czym parafia lubelska, gromadząca się w zabytkowej cerkwi na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej, liczy 200 wiernych.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram