4 maja 2016

Grupa Wyszehradzka ostro o propozycjach Komisji Europejskiej w sprawie imigrantów

(Simona Supino / Forum)

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego, politycy bardzo krytycznie ocenili propozycje Komisji Europejskiej związane z przydziałem kwot imigrantów, a także ewentualnymi karami za nie podporządkowanie się zaleceniom. – To jest szantaż – powiedział węgierski szef MSZ Péter Szijjártó.

Głównym tematem trwającego dwa dni spotkania ministrów spraw zagranicznych była przyszłość Partnerstwa Wschodniego, a także najbliższe spotkanie z przedstawicielami MSZ krajów należących do Unii Europejskiej. Politycy odnieśli się także do informacji nt. zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących relokacji imigrantów. Zdaniem Pétera Szijjártó, propozycja przedstawiona przez Komisję jest nie do zaakceptowania i zupełnie nie jest propozycją europejską. Podobnego zdania był szef polskiego MSZ Witold Waszykowski.

Wesprzyj nas już teraz!

– Chcielibyśmy zwrócić się do Komisji Europejskiej, aby już nie szła tą drogą. To brzmi jak pomysł, który chyba pojawił się w prima aprilis – skomentował Waszykowski.

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego podkreślili swoje wsparcie na rzecz wzmocnienia i konsolidacji Partnerstwa Wschodniego z zachowaniem indywidualnych oczekiwań każdego z krajów partnerskich. Strony w szczególności podkreśliły konieczność rozbudowy wzajemnych powiązań infrastrukturalnych, rozwoju kontaktów na poziomie społeczeństw, a także współpracy w zakresie bezpieczeństwa i zwalczania nielegalnej imigracji. 

– Mimo że Unia Europejska powinna wypracować bardziej ambitną agendę wobec krajów swego wschodniego sąsiedztwa, to w obecnym kształcie Partnerstwa Wschodniego wciąż istnieje potencjał do wykorzystania – mówił polski minister spraw zagranicznych. Zdaniem Waszczykowskiego, bardzo ważne w dzisiejszej sytuacji jest implementowanie umów stowarzyszeniowych z Mołdawią, Gruzją oraz Ukrainą, a także budowa podstaw prawnych w relacjach z Armenią czy Białorusią.

W spotkaniu, które odbyło się w Pradze, wzięli także udział przedstawiciele Szwecji, Niderlandów oraz Niemiec, a także Komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa – Johannes Hahn.

Z początkiem lipca 2016 r., Polska obejmie przewodnictwo w Grupie Wyszechradzkiej. MSZ podkreśla, że głównym zadaniem Polski w tym okresie będzie podtrzymanie wysokiej aktywności współpracy Wyszehradu z państwami należącymi do Partnerstwa Wschodniego.

 

Źródło: msz.gov.pl, telewizjarepublika.pl

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram