Nie sądziłem, że tak wybitni ludzie znajdują czas, żeby popisywać się własnymi deficytami – albo intelektualnymi, albo moralnymi – powiedział europoseł Grzegorz Braun, odnosząc się do „listu 16” przeciwko zainicjowanej przez polityka akcji plakatowej „Chanuka czy Boże Narodzenie? Europo wybór należy do ciebie”.
Komentarz Grzegorza Brauna ukazał się na łamach portalu DoRzeczy.pl. Jedną z kwestii, o które pytał w wywiadzie z polskim deputowanym do Parlamentu Europejskiego Ryszard Gromadzki, była sprawa plakatów zderzających się z krytyką mediów oraz znanych osób życia publicznego. Polityk oskarżany był między innymi o wywoływanie napięć polsko-żydowskich i manipulowanie przekazem Pisma Świętego.
Wesprzyj nas już teraz!
– Czy to mnie zaskoczyło? I tak, i nie. Nie, bo mogę zdradzić, panie redaktorze, że oczywiście zakładałem efekt „uderz w stół, a nożyce się odezwą”. Więc można powiedzieć, że reakcje „Gwiazdy Śmierci”, czyli „Gazety Wyborczej”, czy też enuncjacje nieszczęsnego kardynała Rysia w pełni zrealizowały założenia akcji „Chanuka czy Boże Narodzenie?” – przyznał Grzegorz Braun.
– Z drugiej strony fakt, że list opublikowany na waszym portalu ma 16 sygnatariuszy, wśród których figurują osoby skądinąd bardzo wybitne i prawdziwie zasłużone w różnych, dobrych także sprawach, budzi zaskoczenie, bo nie sądziłem, że tak wybitni ludzie znajdują czas, żeby popisywać się własnymi deficytami. Albo intelektualnymi, albo moralnymi. Żeby sygnować taki ex cathedra wyrok śmierci cywilnej – poprzez nominowanie mnie jednocześnie na złego Polaka i złego katolika – trzeba albo mieć obsesyjnie złą wolę, albo mieć jednak ograniczone kompetencje, dalece niepełną wiedzę historyczną, o co akurat tych sygnatariuszy trudno posądzać – ocenił polityk. – Już w pierwszym punkcie powołują się na werset z Ewangelii, który bynajmniej nie dowodzi prawdziwości ich twierdzenia, a potem jest już tylko gorzej – zauważył.
Grzegorz Braun nie chciał jednak obszerniej komentować reakcji na jego prowokujące wezwanie do refleksji Europejczyków nad własną tożsamością kulturową.
– Nie chcę polemizować z tym tekstem, bo inni zrobili to znakomicie, polecam zwłaszcza obszerne i kompetentne komentarze redaktorów (w kolejności alfabetycznej): Holochera, Krajskiego, Lisickiego, Michalkiewicza, Mysiora czy Sommera – wskazał Grzegorz Braun.
Źródło: DoRzeczy.pl
RoM
Pan Jezus, chanuka i spór o „Deklarację szesnastu”. Paweł Lisicki i Grzegorz Górny wyjaśniają