4 stycznia 2022

Grzegorz Górny: Czy UNESCO skuteczniej ochroni Mszę trydencką niż Watykan?

(Fot. Ars Celebrandi.pl / RorateCaeli)

Znany pisarz i publicysta katolicki, dr Peter Kwasniewski, zaapelował do UNESCO o wpisanie Mszy Świętej Wszech Czasów na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, jak podaje Grzegorz Górny na łamach portalu wPolityce.pl. Byłby to zdaniem amerykańskiego autora sposób na ochronę liturgicznej tradycji Kościoła w czasie, gdy atak na nią wychodzi z samego Watykanu.

W opinii Petera Kwasniewskiego Msza Święta w tradycyjnym rycie rzymskim, potocznie zwanym trydenckim, gdyby została uznana za chroniony przez UNESCO skarb światowego dziedzictwa, łatwiej przetrwałaby obecny atak ze strony papieża Franciszka.

Jak przypomina Grzegorz Górny, zgodnie z Konwencją UNESCO z 2003 roku niematerialne dziedzictwo kulturowe obejmuje m.in. „praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności – jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową – które wspólnoty, grupy i, w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego”. Zalicza się do tej kategorii modlitwy, śpiewy, recytacje, zwyczaje, rytuały i obrzędy.

Wesprzyj nas już teraz!

„Tworzą one pamięć zbiorową wspólnot i wzmacniają tożsamość tych, którzy je praktykują. Ich zachowanie jest świadectwem zachowania różnorodności kulturowej w obliczu postępującej globalizacji, szansą wzbogacania dialogu międzykulturowego oraz zachętą do wzajemnego poszanowania odmiennych tradycji” – pisze Górny, zwracając uwagę, że ryt Mszy Świętej spełnia wymagania tej definicji.

Z kolei dr Kwasniewski zwraca uwagę na osobliwy paradoks naszych czasów, w których wydaje się, że należąca do ONZ, świecka i pod niektórymi względami przeciwna chrześcijańskiemu porządkowi (jak choćby pod względem promowania aborcji) organizacja może skuteczniej bronić największego skarbu katolickiej liturgii niż Stolica Apostolska.

„Niezależnie od tego, jak oceniamy argumentację amerykańskiego teologa oraz szanse powodzenia wspomnianej inicjatywy, jest ona jakimś świadectwem dzisiejszych czasów, a zwłaszcza atmosfery panującej we współczesnym Kościele: zamieszania, chaosu, zamętu, marginalizacji, poczucia zaniku pewników” – komentuje Grzegorz Górny.

Źródło: wpolityce.pl

FO

Kwasniewski, Lisicki: Czy papież może zmienić naszą wiarę?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram