Rosyjskie elity mają coraz większy problem z wyjaśnieniem powodów przedłużającej się wojny na Ukrainie. Propaganda rosyjska mówi o cywilizacyjnej wyższości nad Zachodem, choć wciąż nie jest w stanie wygrać wojny. Z pomocą przychodzi jednak główny ideolog Moskwy – Aleksandr Dugin, który stworzył teorię o chaosie.
Sprawę na łamach portalu wPolityce.pl opisuje red. Grzegorz Górny, który zwraca uwagę na problemy Moskwy w tłumaczeniu opinii publicznej aktualnej sytuacji na Ukrainie. Podkreśla, że rosyjska propaganda od lat wskazuje na cywilizacyjną wyższość nad „zgniłym Zachodem”, a jednocześnie nie jest w stanie poradzić sobie z wojną na Ukrainie. Słabość rosyjskiej armii, gospodarki czy po prostu państwa jest coraz bardziej dostrzegalna. Jak tę sytuację wyjaśnić obywatelom?
Aleksandr Dugin stworzył na tę okoliczność teorię o chaosie, a w zasadzie kilku jego odsłonach. Jego zdaniem aktualnie toczy się wojna pomiędzy trzema chaosami. „Rosyjskie społeczeństwo niesie samo w sobie chaotyczny początek. Ale to jest jeszcze jeden chaos – rosyjski chaos. I ten chaos ma swoje właściwości, swoje struktury. Jest on przeciwny Nowemu Światowemu Chaosowi liberałów, ponieważ nie jest indywidualistyczny ani materialistyczny” – pisze Aleksandr Dugin, cytowany w tekście Grzegorza Górnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Moskiewski ideolog nazywa również ukraiński chaos, który wg niego jest „ciężki, mięsisty, cielesno-sadystyczny”. Co więcej, zdaniem Dugina ten ukraiński chaos rodzi przemoc, terroryzm oraz podeptanie wszelkich ludzkich zasad. „To jest wojna chaosu, z chaosem, o chaos i przeciw chaosowi. Rosyjski chaos. Wygrać musi właśnie on, tworząc Rosyjski Porządek” – pisze Aleksandr Dugin.
Grzegorz Górny w swoim tekście zwraca uwagę, że rosyjski ideolog wymyśla de facto nową rywalizację z Zachodem. Tym razem przedmiotem rywalizacji jest chaotyczność. „Na razie porządek, jaki wyłania się podczas wojny z tego rosyjskiego chaosu, można nazwać tylko w jeden sposób: „russkij bardak” – konkluduje publicysta tygodnika „Sieci”.
Źródło: wPolityce.pl
Oprac. WMa